Chcete jezdit na snowboardu? Dáme vám rady do začátku

Rychlost osvojení techniky jízdy na snowboardu také velmi ovlivňuje druh sněhu
24.01.2016 - 22:52  

První pokusy na snowboardu ovlivňuje celá řada okolností, které bychom neměli podceňovat. Následující řádky poradí, jak si první kroky na snowboardu usnadnit.

  • Pro výuku je podstatná správná délka prkna. Není chybou, když jezdec začíná na prkně o něco kratším, než uvádějí tabulky. Později ale musí přejít na správnou délku.

 

  • Výhodnější je širší měkké prkno, nejlépe univerzální. Pro začátek není chybou tvrdé vázání namontované na freestylovém snowboardu. Výuka na tvrdém a úzkém slalomovém snowboardu s horší stabilitou je méně vhodná, nepředstavuje to však zásadní problém. Případně se hodí i měkčí slalomový snowboard.
  • Rychlost osvojení techniky jízdy na snowboardu také velmi ovlivňuje druh sněhu. Nejlepší je měkčí prachový, nikoliv však čerstvě napadaný hluboký sníh. O něco obtížnější je jízda na mokrém sněhu, který je těžký a kontakt s ním není nejpříjemnější. Nejproblematičtější je výuka na sněhu zledovatělém.

 

O úspěchu začátečníka na snowboardu rozhoduje i přítomnost kvalitního instruktora.
  • Pro začátky na snowboardu je také důležité vybrat si vhodné zimní středisko. Na úspěchu se nemalou měrou podílí sklon a členitost terénu. Vhodný je velmi mírný, nečlenitý a málo zalidněný svah s pomalým vlekem či pomou, který má dobře upravenou sjezdovku i trasu vleku. Přepravu na vleku může výrazně komplikovat velké zrychlení (trhnutí) při rozjezdu a vysoká rychlost jízdy. Nejlepší je v tomto ohledu lanovka, kterou můžeme použít prakticky hned a začátečník na ní bezvadně zregeneruje, ušetří čas a síly.

 

  • O úspěchu začátečníka na snowboardu rozhoduje přítomnost kvalitního instruktora. Instruktoři z komerčních škol by měli být držiteli platné licence, někdy se však mezi nimi objevují i „učitelé“ bez kvalifikace. Ani samotná licence není zárukou stoprocentní kvality. Dobré je získat o instruktorovi či škole informace předem, nejlépe od lidí, kteří s nimi mají zkušenosti.

 

Lukáš Binter (redakčně upraveno)

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru