Nemravné Příbramsko: Drogy a nárůst mravnostních trestných činů

Je pro ženy na Příbramsku bezpečné chodit po setmění bez doprovodu?
  |  

Kriminalita na Příbramsku klesá téměř u všech druhů trestné činnosti. Neplatí to však u mravnostních trestných činů, kde se jejich počet v meziročním srovnání naopak zdvojnásobil. Policie také loni zadržela 52 osob ve spojitosti s drogovou kriminalitou.

Kriminalita klesla téměř o pětinu

Co se týče kriminality na Příbramsku, má pro nás policie vesměs dobré zprávy. Celkově počet trestných činů meziročně pokles o 451, tedy o 17 %. Z celkových 2247 trestných činů bylo objasněno 40 % případů.

Podobně jako v dalších regionech se i na Příbramsku nejvíc krade. Majetková trestná činnost tvoří 60 % kriminality. I u ní ale došlo k poklesu o 19 %. Nejčastěji se kradou věci z aut a ostatních objektů. I u krádeží vloupáním, které tvoří samostatnou kategorii, poklesla trestná činnost o 23 %. Vykradeným domům a chatám jsme se přesto loni nevyhnuli

Výrazně méně násilí

Vykradená chata sice bolí, ale většinu odcizených věcí jde zase nahradit. Co nás ovšem nutí chodit po večerech s pepřovým sprejem v bundě je násilná trestná činnost. Na Příbramsku se naštěstí snížila skoro o třetinu. Místo 160 případů z roku 2014, policisté řešili 117 trestných činů. Nejčastěji šlo o úmyslné ublížení zdraví (38x), nebezpečné vyhrožování – (34x, objasněno 91 %) a loupeže – 9x (o  18 méně než v roce 2014). Vraždu řešili kriminalisté jednu jedinou a podařilo se ji objasnit.

Smutné případy pohlavního zneužívání

Opravdovou kuriozitu však ve statistice tvoří nárůst mravnostní kriminality, která vzrostla ze 17 na 34 případů a napřesrok se tudíž z dvojnásobila. Z toho se bohužel jednalo o pět znásilnění a 17 případů pohlavního zneužívání. Policie v souvislosti s pohlavním zneužíváním řešila dva dlouhodobější případy s větším počtem poškozených. Letos jsme naštěstí zatím o žádném takto závažném případu neinformovali. Naši pozornost za leden stihli upoutat pouze tři muži masturbující na veřejnosti. (Více ve článcích Den po propuštění z vězení masturboval v Dobříši na veřejnostiNa Dobříšsku masturboval další muž. Tentokrát v autobuse a Onanoval na veřejnosti, hrozí mu až dva roky.)

Marihuanová políčka i drogy za volantem

Poměrně rozšířeným nešvarem v regionu představuje také drogová kriminalita. Policie řešila 36 případů trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů a zadržela 52 osob. O zadržených výrobcích, distributorech a nezřídka samotných uživatelích jsme v loňském roce hojně informovali. Našli se i takoví, kteří si s dávkou v žíle zvládli zařídit a zapojit se do policejní honičky (více ve článku Policejní honička, varovné výstřely a zfetovaný řidič).

Bizár po Příbramsku aneb opravdu už to neberte:

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru