Červený kohout loni řádil rekordně. Přibylo požárů se škodou nad 100 milionů

Jedním z prvních letošních pořárů vypukl v Praze v Komořanské ulici
 

Přestože se loni nemuseli hasiči potýkat ani s povodněmi, ani s velkými letními požáry a bylo i méně událostí, ke kterým vyjížděli, byl rok 2016 rekordní na požáry. Celková škoda přesáhla tři miliardy korun.

Požárů se škodou nad 100 milionů bylo loni celkem devět.  Pro srovnání - v předchozím roce likvidovali hasiči takový požár pouze jeden, a to ve společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu, a to 13. srpna. Tehdy škoda atakovala hranici šest set padesát  milionů korun. V roce 2014 byly takové požáry dva a o rok dříve tři.

Bilance loňských požárů - přes sto mrtvých a třináct set zraněných
Celkem se škody u požárů vyšplhaly na 3,3 miliardy k­orun. Na druhou stranu při požárech hasiči uchránili hodnoty přesahující částku dvanáct miliard. "Loni hasiči zasahovali u více než sto pěti tisíc událostí, při kterých bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor bezmála pětašedesát tisíc osob,“ uvedla mluvčí generální ředitelství HZS ČR Nicole Zaoralová.

V loňském roce zasahovali hasiči u šestnácti tisíc dvou set požárů, při kterých zemřelo sto devět lidí a téměř třináct stovek se jich během řádění červeného kohouta zranilo. Požár s nejvyšší škodou zahořel 30. července byl v mořírně firmy Železárny a drátovny Bohumín. Škoda se zde vyšplhala na 235 milionů korun.

Největší oheň vzplál na severu Moravy

Na likvidaci požáru haly v bohumínských železárnách se podílelo celkem sedmnáct hasičských jednotek. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Zásah byl náročný na spotřebu dýchací techniky. Na místo byl povolán protiplynový automobil s náhradními dýchacími přístroji a speciální automobil z chemické laboratoře HZS Moravskoslezského kraje.