Drogy v Československu? Žádný problém, byli jsme největší exportéři LSD

Pervitin byl velmi populární i díky velmi snadné výrobě
Zobrazit fotogalerii (3)
 

LSD, pervitin, čichaní ředidel a kouření marihuany. Představa, že se v Československu objevily drogy až po Sametové revoluci, je mylná. Za dob socialismu se u nás s drogami hojně experimentovalo, ba co víc, dokonce jsme je ve velkém exportovali do ciziny. Pro jaké účely se vyvíjela produkce kvalitního LSD? Šlo jen o výzkum zdravotních problémů? 

Drogou, která kralovala obdobím komunismu, byl pervitin. Jeho výroba v Československu se stala kultovní, protože způsob, jak pervitin "uvařit", není nijak složitý. Ingredience jsou lehce dostupné a za pomoci levného chemického náčiní je možné drogu vyrobit i doma v kuchyni. Železná opona za hranice nepustila drogy jako heroin a kokain, které byly u společenské smetánky populární během první republiky, a tak byl pervitin drogou číslo jedna. 

Známá jména, která jsou spojována s užíváním LSD, jsou: Boris Hybner, malíři Ivo Medek a Jiří Anderle, zpěvák Karel Gott, režisér Jan Švankmajer a dokonce nynější prezident Miloš Zeman.

Vaří celá rodina
Velkou oblibou si v Československu prošla i řada tzv. domácích drog. Když nebudeme počítat tabák a alkohol, největší oblibu si získávaly lysohlávky, chemická ředidla a pojídání různých krémů. Konopné produkty byly populárnější až v později v 80. letech. Proslulá undergroundová subkultura s oficiálním jménem - hašišáci. Objevili se dokonce v poněkud zkreslené podobě v jednom z dílů 30 případů majora Zemana. 

Zásadním předpokladem popularity byla dostupnost. S jídlem roste chuť, a tak se českoslovenští feťáci stali o hodně hladovější. Díky tomu se svět naučil staronovou drogu, která prožila svoji renesanci právě v českých luzích a hájích. První vlnu popularity si pervitin zažil během druhé světové války, aby pomáhal vojákům udržovat bdělost. V druhé vlně šlo už jen pouze o "zábavu", která měla na svědomí mnoho závislých životů v Československu. 

Kolébka LSD? Československo

V období mezi lety 1952 - 1974 se naplno rozvinul unikátní vývoj drogy zvané LSD. Hlavní propagátor v psychiatrické léčbě touto drogou byl Stanislaf Grof. Účinky v léčbě jsou kolísavé, ale dodnes je tento přístup otevřen v experimentální léčbě psychických nemocí. 

Pavel Gregor byl jeden z hlavních "vařičů" pervitinu v Československu. Dnes je zaměstnán jako terapeut, který pomáhá závislým v odvykací léčbě. 

Národní podnik Galena Opava (součást SPOFA – Spojené farmaceutické závody) se tedy postaral, aby se užití LSD stalo v Československu legální a velmi populární hlavně mezi umělci. Masivní produkce této drogy se stala ve světovém měřítku zcela unikátní. Svého času se Československo stalo absolutní velmocí v exportu této drogy do zahraničí. 

LSD nemělo své místo jen ve výzkumu léčby psychických nemocí. Zkoušel se i vliv pro vojenské účely. Příslušnící Československého vojska byli podrobeni pokusu, jak se vypořádat s rozkazy pod vlivem LSD. Hlavní motiv byl v možnosti ovlivňovat nepřátelskou stranu halucinogení drogou, aby tím diskvalifikovali soupeře. 

Když se výzkum uzavřel pod hrozbou dlouholetého odnětí svobody, skončila i samotná výroba a distribuce do okolních států. Tento fakt však neovlivní, že bylo Československo kolébkou ve výrobě LSD po celém světě. 

Sex, drogy a špína. Tak vypadá největší náměstí v České republice. Více čtěte zde.

Zdraví a styl