Praha zmodernizuje legendární tramvaje T3, budou nasazovány hlavně v noci

Praha zmodernizuje další tramvaje T3
Foto: Facebook - české tramvaje
Zobrazit fotogalerii (4)
Praha zmodernizuje další tramvaje T3

Pražský dopravní podnik hlavního města Prahy zmodernizuje dalších 65 tramvají T3 na částečně nízkopodlažní vozy, které poté nasadí na noční linky. I s 35 vozy, které už má, by jich mělo jezdit celkem 100. Modernizace by měla vyjít podle odhadu na 455 milionů korun.

reklama

Záměr už schválila dozorčí rada i představenstvo podniku a nyní bude vypsána veřejná zakázka na modernizaci. Podle technického ředitele DPP Jana Šurovského nynějších 35 zmodernizovaných vozů jezdí zatím v denním provozu. Jde už o druhou vlnu modernizace legendárních vozů T3, vyráběných v 60. až 90. letech minulého století v pražské ČKD Tatra.

Tatra T3 je typ československé tramvaje, vyráběné od začátku 60. let do druhé poloviny 90. let 20. století podnikem ČKD Praha v závodě Tatra Smíchov. S přibližně 14 000 kusy se jedná o nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě.

Další zlepšení v přepravě vozíčkářů i kočárků

Částečně nízkopodlažní tramvaje označované jako T3R.PLF mají sníženou střední část, což umožňuje lepší přepravu vozíčkářů nebo kočárků. Zbytek vozu zůstává vysokopodlažní. Nasazení na noční spoje souvisí se závazkem DPP zavést bezbariérovou noční dopravu. Zároveň noční provoz pravděpodobně nebude mít tak vysoké nároky na bezbariérovost, aby vadil fakt, že tramvaje jsou nízkopodlažní jen částečně.

Tramvaje T3 jezdí dodnes v řadě evropských metropolí. Kromě Prahy, Brna, Liberce nebo Olomouce můžeme tyto tramvaje vídat i v rumunském Galati, ruské Samaře, Rostovu či Ufě nebo na ukrajinském Kyjevě či Oděse.

Kromě 35 částečně nízkopodlažních tramvají T3R.PLF má DPP také 350 dříve upravených vozů T3R.P, které podle podniku začínají postupně zastarávat. Celkem v Praze ke konci roku 2016 jezdilo 826 vozů.

Pražské tramvaje přepraví ročně 360 mil. cestujících

Délka tramvajové sítě je v Praze 142,4 kilometru, přičemž asi 52 procent tratí vede po vlastním tramvajovém tělese. Zbylé jezdí po vozovkách společně s auty. Tramvaje přepraví ročně přes 360 milionů cestujících.

reklama
#tramvaje #Praha #modernizace #noc

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.