Sázíme životy své i svých dětí: Přes osm milionů Čechů bude i letos riskovat nakažené klíště

Aplikace vakcíny je snadná, navíc ji proplácejí pojišťovny
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Přes osm milionů Češek a Čechů bude i letos riskovat nákazu klíšťovou encefalitidou. Přitom proti ní existuje očkování, které spolehlivě ochrání prakticky každého, komu se nakažené klíště přisaje. Proč stále nevěříme vakcínám? Nebo co je za tím, že se do ordinací zrovna nehrneme?

Vakcínu zdravotní pojišťovny proplácejí a přestože je právě očkování proti klíšťovce v čele nejčastějších nepovinných očkování, chrání se proti nemoci jen necelých dvacet procent lidí. To je třetí nejnižší podíl v Evropě. A přitom právě ve střední Evropě je výskyt nakažených klíšťat nejvyšší. Právě teď je na očkování nejvyšší čas.

U pěti až sedmi procent nakažených klíšťovou encefalitidou však zůstávají trvalé následky a onemocnění může skončit i smrtí.

Je to velmi snadné

"Oborová zdravotní pojišťovna očkování proplácí úplně jednoduše. Stačí vyfotit účtenku od lékaře, poslat nám ji z telefonu a za chvilku máte peníze zpátky na svém účtu. Samozřejmě můžete přijít i na pobočku, pokud preferujete offline variantu," říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru této pojišťovny.

"Příspěvek proplácíme podle výše bodů klientky či klienta v individuálním elektronickém Vitakontu. Vloni jsme v průměru na očkování proti klíšťové encefalitidě propláceli 429 korun, nejvyšší příspěvek byl ovšem 1815 korun," dodává Böhme.Pojišťovna podle něj odhaduje, že si letos očkování proti klíšťové encefalitidě nechá proplatit zhruba 14 000 jejích klientů. Většina očkovaných jsou děti. Dospělí i starší lidé nákazu podceňují.

Průběh nemoci připomíná chřipku

Podobně se chovají i další velké pojišťovny. Proplácení příspěvku je jednoduché a prakticky nikde nehrozí žádné byrokratické obstrukce, jak jsme někdy zvyklí. Pro srovnání, v sousedním Rakousku se proti klíšťové encefalitidě očkováním chrání devět z deset lidí. Výsledkem je, že počtem obyvatel srovnatelné Rakousko každoročně léčí desetkrát méně pacientů infikovaných klíštětem.

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje lék. Léčba se pouze snaží zmírňovat symptomy. Po infikování klíštětem člověk trpí několik dní zvýšenou teplotou a průběh do jisté míry připomíná chřipku. Symptomy pak na čas vymizí a u určitého procenta nakažených tím nemoc skutečně končí. Obvykle však následují bolesti hlavy, kdy vir útočí na centrální nervový systém. Nekomplikovaný průběh nemoci člověka vyřadí na dva měsíce z jakékoli činnosti. Určité procento nakažených však bohužel umírá.

Klíšťová encefalitida: Počet nemocných roste, infikovaná klíšťata se dostávají do nových oblastí. Více čtěte zde.