Korupce i vydírání. Za manipulace se zakázkami bylo obviněno 9 lidí

Také v Nemocnici na Františku se prý děly nekalé věci
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Policie obvinila další čtyři lidi a jednu firmu v souvislosti s údajnými manipulacemi zakázek v některých pražských nemocnicích. Potvrdila to pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Celkem je tak v případu obviněno devět lidí, na dva z nich soud uvalil vazbu.

Podle České televize jde o severočeského podnikatele Tomáše Horáčka a bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou. "Policejní orgán rozhodl o stíhání dalších čtyř fyzických osob a jedné právnické osoby, a to pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení a přijetí úplatku," řekla Bradáčová.

Jde o dodávku služeb

Už ve čtvrtek Bradáčová uvedla, že policisté obvinili pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Případ souvisí se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Na Bulovce v Praze.

U dvou z devíti obviněných požadoval státní zástupce vazbu. "Shledává u jedné z osob důvody vazby předstižné a současně koluzní, to znamená, že v případě ponechání na svobodě by tato obviněná osoba mohla působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné, a tím mařit trestní stíhání, anebo pokračovat v trestné činnosti. U druhé osoby shledává státní zástupce pouze důvody vazby koluzní," doplnila Bradáčová. V sobotu odpoledne vysvětlila, že soud návrhu státního zástupce vyhověl.

Kdo vše je obviněn?

Policie zadržela a obvinila i ředitele Nemocnice na Bulovce Františka Nováka, jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel serveru iRozhlas.cz řekl, že už byl propuštěn. Obviněna je podle právníka i firma TSB. Podle informací v obchodním rejstříku firem se zaměřuje na služby dezinfekce a deratizace.

Už v pátek server uvedl, že mezi obviněnými je ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák nebo exmanažer společnosti Eurest Martin Tvrdoň. Stíhání čelí také nástupce Eurestu, společnost Compass Group Czech Republic.

"Sděleno má pan Horáček, doktor Robert Zelenák, doktor Martin Stříteský, inženýrka Jitka Ulrichová a Antonín Tvrdoň. Jako právnická osoba Compass Group Czech Republic, dříve Eurest," citoval server Teryngela.

Kdo je hlavou kauzy?

Horáčka podle iRozhlasu kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují. Jitka Ulrichová je manažerkou společnosti Veřejné zakázky s.r.o. a Martin Stříteský přednostou kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zelenák se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování, úplatek pět milionů korun dal podle serveru Seznam Zprávy někdejší manažer cateringové firmy Eurest Tvrdoň. Nástupnická společnost Eurestu, firma Compass Group, obvinění odmítla komentovat.

Vedle nemocnic Na Františku a Na Bulovce detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od čtvrtka také na dalších místech. Zajímali se o desítky míst v Praze a ve středních Čechách, povolení k domovním prohlídkám zmiňuje 39 domovů pro seniory a další sociální zařízení. Policisté se zabývají veřejnými zakázkami například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.

Matka Beatky s TC syndromem: Šok po porodu a odmlčení lékařů. Nyní jsme rádi, že jsme spolu doma. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru