Praha se v týdnu mobility zaměří na kombinaci dopravy po městě. Kam zajít a budou nějaká omezení?

Elektrokolo je jistě jednou z možností, jak se po Praze pohybovat
Zobrazit fotogalerii (3)
06.09.2018 - 11:30   |  

Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility zaměří na alternativní druhy přepravy a jejich kombinaci. Týden mobility se uskuteční od 16. do 22. září, kdy program vyvrcholí akcí Den bez aut. Evropský týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

Jaký je vlastně cíl této kampaně? "Rozšiřovat povědomí o alternativách v dopravě a jak je možné se po městě dopravovat, neboť těch možností je mnoho a každá má své výhody i nevýhody," řekl šéf magistrátního odboru rozvoje dopravy Jaroslav Mach. Motorová doprava je největším znečišťovatelem ovzduší. Město chce proto upozornit na alternativní způsoby dopravy a jejich kombinaci, například kola či koloběžky s metrem.

Co se chystá?

V programu akce se uskuteční v sobotu 15. září den zaměřený na železnici. Ve stejný den se bude konat akce zažít město jinak, při kterém jsou vybrané ulice uzavřeny pro auta, postaveny jsou stánky a lidé po ulicích mohou volně korzovat. Součástí programu jsou přednášky o odstraňování bariér v ulicích a lidé se 17. září budou moci zdarma podívat do muzea MHD.

Součástí programu je kromě Dnu bez aut akce Do práce na kole, do které se mohou přihlásit jednotlivci i firmy. Hlavní část se každoročně koná v květnu. Pořadatelé také připravili na 21. září velkou studentskou cyklojízdu Prahou.

Bude i kulturní program

Akce vyvrcholí v ulicích Prahy 8 zmíněným Dnem bez aut. Křižíkova ulice bude bez aut od Florence až po Karlínské náměstí. "Vzhledem k tomu, že to vyšlo na sobotu, bylo možné program rozšířit o zábavné programy nebo pódia," doplnil starosta Prahy 8 Roman Petrus. Vystoupí například The Tap Tap nebo Jan ponocný alias Cirkus Ponorka. Radnice bude v rámci akce také prezentovat ve stánku svou práci v oblasti dopravy.

Loni byla Praha oceněna jako jedno z měst s nejlepším programem týdne mobility. "Naším cílem je to umístění zopakovat, nebo být nejlepší," dodal Mach.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru