Berdychův gang: Jak vyhazovač od Jonáka spolupracoval s elitními policisty na loupežích a vydírání

David Berdych už je na svobodě
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Příběh Berdychova gangu začíná v Discolandu Sylvia. Podnik proslulého Ivana Jonáka často navštěvovaly špičky pražského podsvětí. David Berdych jako tehdejší vyhazovač tak získal mnoho velmi cenných kontaktů. I díky nim upletl početnou kriminální síť, kde figurovalo až padesát lidí.

Prvek, kterým se od jiných kriminálníků příběh Berdychova gangu liší, je výrazné a úzké spojení s elitní policií. Členové gangu tak často svoje oběti přepadávali v policejních uniformách. Kostýmy tak celému případu dodávají koření jako z hollywoodského filmu.

Terčem jejich nelegálních aktivit byli bohatí podnikatelé, které často unášeli a nutili je pod výhrůžkou násilí či smrti vydat jejich rozsáhlý majetek. Praktiky, které postupně znamenaly výdělky v řádu desítek milionů. Spolupráce s několika policisty životnost celého “podnikání” prodloužila, ale přesto byl Berdychův gang nakonec dopaden. Dnes jsou všichni na svobodě, ale jejich případ je dodnes jedním z nejrozsáhlejších v dějinách české kriminalistiky.

Nebohý zlatník

David Berdych začínal jako vyhazovač v Discolandu Sylvia. Na místěo, kde se v tehdejší době v jedné místnosti mohli potkat Karel Gott, ale také ruská mafie, si začal budovat svůj bohatý rejstřík kontaktů na lidi z podsvětí, ale také od policie.

Už tehdy totiž inklinoval ke kriminální činnosti. Vymáhal dluhy a přepadával a loupil kamiony společně s dalšími členy už pomalu se rozrůstajícího gangu. Asi nejkřiklavější případ bylo mučení a smrt zlatníka Václava Tomana, kde figuroval i David Berdych. Po únosu měl být převezen na chatu jednoho z kriminálníků, kde ho měli podrobit týrání a vydírání.

Berdych však svoji přítomnost u vraždy popírá. Před soudem v roce 2006 sdělil: “Možná jsem páchal loupeže, ale vraždy ne.” Tehdy byla z vraždy a mučení obviněná pětice mužů. Berdych se o smrti Václava Tomana dozvěděl telefonicky: “Řekli mi, že cestou na chatu přestal Toman v autě dýchat a pohybovat se,” dodal obviněný u soudu.

Informátor policie

Důležitý prvek v činnosti Berdychova gangu bylo napojení na policii. Sám Berdych pracoval částečně jako policejní informátor. Jeho kontakty na podsvětí se tak hodily jako hodnotný zdroj materiálů pro policisty, kteří tak alespoň vykázali nějaké výsledky.

Oboustranná loajalita a navázání obchodního vztahu tak dopomohla k plynulému rozrůstání kriminálních aktivit. Berdych byl velmi schopný sehnat lidi, kteří vykonávali tzv. špinavou práci, ale v pyramidě důležitosti nad ním dohlíželi ještě vysocí detektivové z Odboru boje s organizovaným zločinem Policie ČR.

Konkrétně se jednalo o mjr. Josefa Opavu, pplk. Františka Brázdila a por. Petra Koňaříka. Policisté dostávali 30 % podílu ze zisku z kriminální činnosti a na oplátku zločince kryli, likvidovali důkazy a pravidelně informovali Berdycha o průběhu vyšetřování.

Hra na policisty

Gang svých výborných zákulisních vztahů s vysokými kruhy policie dokonale využil. Zločinci měli pravé policejní uniformy, odznaky a také potřebné dokumenty, které je ospravedlňovaly k prohlídce domů nebo silniční kontrole.

Ta se však vyvinula v brutální přepadení, kdy byl bohatý podnikatel vydírán a donucen k vydání peněz a cenností. Zákeřné zločiny bylo nutné brzy objasnit. Ani zde však nekončila vynalézavost Berdychova gangu. Aby zkorumpované špičky policie prokázaly, že případ neleží ladem, musela se některá z akcí nevydařit.

Berdych tak vyslal nastrčeného člověka, který se stal snadnou obětí. Policie zareagovala a odbor boje s organizovaným zločinem měl žádané výsledky.

Skvělá práce

Krytí kriminální činnosti z vysokých míst v podstatě znemožňovalo její odhalení. Vznikaly pokusy o to vytvořit zvláštní tajné policejní týmy, ale jejich činnost nemohla být úspěšná, protože jejich aktivity byly pod kontrolou velících OBOZu.

Přesto se však povedlo podivné praktiky nadřízených odkrýt. Skvělou a odvážnou práci odvedli detektivové Helena Kahnová a Tomáš Gregor. Obrovské riziko, které podstoupili, vedlo k dopadení celé skupiny, ale paradoxně je žádná velká sláva nečekala.

Ocenění od prezidenta vyšlo vniveč a o povýšení na majory přišli v roce 2007 kvůli novému služebnímu zákonu.

Tomáš Gregor u policie zůstal, ale Helena Kahnová nikoli. Přes neuvěřitelnou zásluhu na vyřešení složitého a riskantního případu pracovala dokonce pro bulvární deník.

Tresty

David Berdych je dnes na svobodě. Hlava celého gangu si však měla odsedět 15 let, ale po 11 z nich byl propuštěn v roce 2015 obvodním soudem pro Prahu 6.

Celý případ kolem Berdychova gangu byl rozdělen do dvou etap. První se týkala činnosti samotného gangu a v druhé se projednávaly tresty pro policisty.

V lednu 2007 byl Josef Opava odsouzen na 14 let, Petr Koňařík ke 12 letům a Luděk Žalud st. ke 14 letům vězení. Odsouzený byl i člen Berdychova gengu Jan Zelený, který se rozhodl svědčit. Jeho případ skončil tragicky. Dozorci ho našli oběšeného v cele. Údajná sebevražda však mohla být klidně vraždou, protože se často vyjádřil s tím, že se bojí o svůj život.


Zdraví

Hobby