Rumunsko zablokovalo dodávku ruských tanků a transportérů Srbsku

Srbsko už využívá ruské letouny MIG-29
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Rumunsko kvůli sankcím, jež před pěti lety přijala Evropská unie vůči Rusku, zablokovalo ruskou vojenskou zásilku určenou pro Srbsko. Podle agentury AP se jedná o tanky a obrněné transportéry.

Rumunské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že Bukurešť nemůže vydat povolení k tranzitu tohoto vojenského nákladu vzhledem k embargu, které zavedla EU proti Moskvě v roce 2014. Žádné podrobnosti v dokumentu ale nejsou.

Srbští činitelé si podle AP začátkem července postěžovali, že sousední Rumunsko znemožnilo přepravu šesti desítek použitých ruských tanků a obrněných transportérů do Srbska. Z Ruska měly být dopraveny na lodích po Dunaji.

Srbsko sankce neuznává

Místní média informovala, že tento týden Rusko transportovalo do Srbska deset obrněných transportérů svými vojenskými dopravními letouny.

Srbsko považuje Rusko za svého přítele a spojence a odmítá se přidat k sankcím vůči němu. Moskva za to Bělehrad podporuje v problému kolem Kosova a také mu pomáhá při posilování srbských ozbrojených sil, což vyvolává znepokojení v sousedních balkánských zemích, zejména v Chorvatsku a Bosně.

Srbové už od Rusů dostali šest bojových letounů MiG-29. Srbsko, které se prohlašuje za vojensky neutrální stát, ale s Ruskem jedná i o dalších armádních nákupech. Zájem má o bojové i nákladní vrtulníky a o systémy protivzdušné obrany.