Babiš místo omluvy znovu útočí na Hohlmeierovou a říká: Nerozumí tomu, je pomatená a urazila zemědělce

Andrej Babiš hledá nové tváře
 

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes opět kritizoval německou europoslankyni Moniku Hohlmeierovou, jež se zabývá jeho možným střetem zájmů. Dřív o ní prohlásil, že je pomatená. Dnes řekl, že Hohlmeierová problematice vůbec nerozumí a urazila české zemědělce.

Premiér Babiš své dřívější výroky o Monice Hohlmeierové považuje za správné. Čím urazila české zemědělce konkrétně, neuvedl. Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vyzval premiéra k omluvě oficiální formou, v opačném případě chce věc projednat za týden v senátním zahraničním výboru.

Konflikt zájmů

Mise předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Hohlmeierové v Česku dospěla k závěru, že ČR nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů. Premiér nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci, Hohlmeierovou označil za pomatenou. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že se kvůli jeho výrokům obrátí na Česko. K reakci Sassoliho vyzvala Hohlmeierová dopisem.

Omluvte se...

Czernin písemně vyzval Babiše k omluvě za jeho neakceptovatelnou urážku Hohlmeierové. "Pokud tak neučiníte, stavíte Českou republiku do role státu nekultivovaného a nenáležejícího do rodiny evropských zemí," napsal premiérovi.

Hohlmeierová prý urazila zemědělce. Čím?

Babiš dnes při návštěvě Karlštejna v reakci na poslední vývoj kauzy uvedl, že Sassoli dostane dopis od českých zemědělců, protože Hohlmeierová je podle něj urazila. „Ona té problematice vůbec nerozumí a to, jak jsem se o ní vyjádřil, je vlastně správný výrok,“ řekl premiér. Agrární komora už Sassolimu napsala a podle premiéra by bylo dobré, kdyby si dopis pečlivě přečetl. Rád si s ním také promluví na Evropské radě.

Komora se ohrazuje

Komora na svém webu tvrdí, že Hohlmeierová nejedná nestranně, přiznává sympatie k některým nevládním organizacím a politickým hnutí. Agrární komora upozorňuje, že se europoslankyně nesetkala s jejími zástupci, ale se zástupci menšinové Asociace soukromého zemědělství.

„Na což má samozřejmě plné právo, pokud by se setkala i s dalšími organizacemi. Přičemž si z této schůzky odnesla nepravdivou informaci, že české zemědělství se dělí na soukromé zemědělce, kteří jsou utlačováni druhou stranou spektra, tedy velkými holdingy a jejich akcionáři. Nic mezi tím nejspíš podle paní Hohlmeier neexistuje,“ uvádí komora. Podle komory jsou také v ČR více podporovaní malí zemědělci. Komoře předsedá Zdeněk Jandejsek, který do ní přišel z funkce ředitele firmy Rabbit Trhový Štěpánov. Koncern má obrat v miliardách korun.

Netolerovatelná reakce

„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise se středečním datem rozeslaném novinářům. Sassoliho požádala, aby Babišovy výroky probral s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Babišovi má podle ní šéf EP dát jasně najevo, že jeho reakce je "netolerovatelná".

Premiér obvinění odmítá

Loňská zpráva auditorů EK týkající se dotací ze strukturálních fondů EU konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.