Antropologové zkoumají ostatky prvního chodovského starosty. Uloží je do opravené hrobky

V Chodově zkoumají ostatky prvního starosty
 

V Chodově dnes začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě, kde byl podle historických pramenů s rodinou pochován, našli archeologové na začátku roku čtyři rakve.

Přesnou identitu všech nalezených ostatků určí až antropologický výzkum, řekl městský historik Miloš Bělohlávek. Bývalý starosta Karel Fenkl stanul v čele Chodova v roce 1890. Zasloužil se o to, že se Chodov v roce 1894 stal městem a významným průmyslovým a společenským centrem regionu.

Totožnost starosty je potvrzena

„Můžeme již s určitostí říct, že se jedná o bývalého starostu Karla Fenkla. Další ostatky se teprve studují. U všech kosterních ostatků určují antropologové přesnou identitu, věk, pohlaví a další znaky. V neděli je budou antropologové ukládat do rakví,“ řekl Bělohlávek. Výsledky výzkumu budou podle něj známy v následujících týdnech.

Upravují i hrobku

V současné době se pracuje také na podobě rodinné hrobky. Badatelé nyní čistí vnitřek hrobky i její nadzemní část a dokončená by měla být v červnu. Vedení města ji chce veřejnosti představit 12. června, kdy se koná Noc kostelů. „Vše tak bude připraveno na srpen, kdy si budeme připomínat 100 let od úmrtí Karla Fenkla a během tradiční vavřinecké pouti tak budou ostatky znovu uloženy a nová hrobka bude slavnostně vysvěcena,“ doplnil Bělohlávek.

Hrobka sloužila jako popelnice

Archeologové letos v lednu podle pramenů našli v kryptě ostatky čtyř lidí - tří dospělých a dítěte. Žádná rakev nebyla vyloupena ani otevřena. Hrobka byla ale po druhé světové válce zničena a její nadzemní část zmizela. Badatelé také zjistili, že podzemní část hrobky sloužila k ukládání odpadu ze hřbitova.Chodov zaplatí opravu hrobu z rozpočtu města a z Česko-německého fondu budoucnosti. Částka se odhaduje na 400 000 korun.

Město loni nechalo zrestaurovat také hrobku místní průmyslnické rodiny Gaschů, jež stála u zrodu strojírenské tradice města. Radnice chce postupně nechat zrenovovat 14 významných hrobových míst, kde spočívají osobnosti Chodova.

KAM DÁL: Doktorka Cabrnochová: Meningokok je neskutečně rychlý. Přitom začíná jako obyčejná chřipka.