Babiš je zase trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Zeman obnovil vyšetřování

Andrej Babiš nemá dobrý týden
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání předsedy vlády Andreje Babiše a bývalé členky představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Případ jde do Prahy a bude ho znovu dozorovat státní zástupce Jaroslav Šaroch. Pro všechny ostatní dřive stíhané bylo trestní stíhání zastaveno, tedy včetně Andreje Babiše mladšího.

Kauza Čapí hnízdo se vrací policii do fáze vyšetřování. Oznámil to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Obvinění z dotačního podvodu z roku 2017 je tak znovu na úplném začátku. „Přístupoval jsem k tomu jako ke každé jiné kauze. Snad jen, že jsem si přečetl celý spisový materiál a zajistil, aby neunikaly informace,“ vysvětlil Zeman s tím, že spis studoval tři týdny a zrušil veškerý jiný program.

Nechci mařit kroky tresního řízení

Připomeňme si, že premiér byl obviněn z dotačního podvodu 50 milionů korun a zároveň i poškození finančních zájmů Evropské unie kvůli účelovému převodu farmy Čapí hnízdo pro získání dotace. „Lhůta na přezkum nebyla stanovena. Bude záležet na rychlosti policejních orgánů, jak dokáží shromáždit důkazy. Zhodnocení by pak ze strany kolegy Šarocha nemuselo trvat dlouho,“ doplnil Zeman, který pry neuvažoval o tom, že by dozorujícího státního zástupce vyměnil, i když je to podle něj teoreticky možné.

Jaké kroky bude muset Šaroch udělat a co vše bylo z jeho strany, Zeman nespecifikoval. Uznal však, že konkrétní úkoly mu opravdu uložil. „Nechci mařit úkony trestního řízení, což by se stalo, kdybych to zveřejnil.“ Ješte dodal, že výsledek vyšetřování nijak nepředjímá a na Babiše je nutné přistupovat principem presumpce neviny.

Prezident oznámí své rozhodnutí

Co tedy bude dál? Následující hodiny a dny ukáží například to, zda bude muset Sněmovna znovu hlasovat o vydání předsedy vlády k trestnímu stíhání. To je podle Zemana na posouzení Jaroslava Šarocha.

Zároveň si své jistě řekne i prezident Miloš Zeman, který už dříve prohlásil, že by Babišovi udělil abolici. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se hlava státu vyjádří ve čtvrtek v televizi Barrandov, což je podle Hradu zřejmě ten nejlepší informační kanál pro podobné zprávy.

Co na to říkají naši politici?

Petr Fiala (ODS): Je dobře, že právní systém funguje a že rozhodnutí, kterému mnozí nerozuměli, bylo zrušeno. Předseda vlády vtáhl do svých osobních problémů státní zastupitelství a celou Českou republiku - a na toto si nesmíme zvyknout. Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu EK k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR.

Jan Hamáček (ČSSD): Nevidím důvod k odchodu z vlády. ANO je zodpovědné za to, koho nominuje na premiéra. Kauzy pana Babiše však komplikují vládě práci. 

Mikuláš Ferjenčík (Piráti): Už chápu, proč dnes Babiš ve sněmovně tři hodiny blábolil od Aše k Tatrám. Potřeboval se vypovídat z traumatu, které mu způsobil nejvyšší státní zástupce.

Jan Farský (STAN): V čele státu máme opět trestně stíhaného člověka. A zase se budou řešit jen osobní problémy premiéra, místo aby se řešily podstatné věci jako 500 000 lidí v dluhové pasti, poškozená krajina a půda, sucho, kvalita vzdělání, propad regionů. Premiér poškozuje budoucnost ČR.

Marek Výborný (KDU-ČSL): Respektuji rozhodnutí nejvyššího státního zástupce a vyzývám všechny politiky, aby se zdrželi jakéhokoli tlaku na orgány činné v trestním řízení. Je důležité, aby bylo v dohlédné době rozhodnuto. Jinak bude Andrej Babiš nadále koulí u nohy naší politické scény a politické kultury.

Tomáš Czernin (TOP 09): Jsem naplněn optimismem a důvěrou v náš právní stát. 

Jiří Drahoš (Senátor): Po dnešním rozhodnutí nejvyššího státního zástupce tady znovu máme trestně stíhaného premiéra se zásadním střetem zájmů. Dočkáme se abolice?

Pavel Fischer (Senátor): Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce je dobrou zprávou pro nás všechny! Znamená to, že nepodlehl tlaku a že instituce právního státu u nás fungují a vzájemně se hlídají.

Lukáš Wagenknecht (Senátor): Díky nejvyššímu st. zástupci vyvázla struktura zastupitelství z podezření, že u nás justice slouží mocným. Jsem rád, že protizákonné rozhodnutí pana Šarocha a Erazima bylo smeteno. Podle nařízení EU není možné, aby prokázaný dotační podvod podle práva EU nebyl v ČR trestně stíhán.

Vít Rakušan (STAN): Byly to pěkné dva měsíce, kdy jsme neměli trestně stíhaného premiéra. Aspoň trochu jsme se nemuseli ve světě stydět. Teď se zase vracíme na začátek, kdy bude premiér jen a jen řešit své problémy, místo toho, aby posouval naši republiku kupředu. Radost z toho nemám. Pracovat nyní musí v klidu ty orgány, které k tomu mají zákonné pověření. Andrej Babiš se musí zdržet veškerých kroků směrem ke státnímu zastupitelství a policii, které by mohly zavdávat pochybnosti o rovném a nestranném procesu.

Ivan Bartoš (Piráti): Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády.

Jiří Pospíšil (TOP 09): Rozhodnutí Pavla Zemana se nelze divit, rozhodnutí městského státního zástupce o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše bylo procesně nestandardní a nedostatečně odůvodněné. Premiér by měl odstoupit.

Věra Kovářová (STAN): Andrej Babiš je koulí u nohy České republiky. Čím dřív si to uvědomí a podnikne potřebné kroky, tím líp. A pokud mu v tom nelehkém rozhodnutí pomohou poslanci z klubu ANO, kteří za současný stav také nesou výrazný díl odpovědnosti, bude to jen dobře.