Sucho trvá, vodáci ale řeky sjíždějí dál

Jez v Hýskově
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Ačkoliv na Berounce najdeme úseky, které bychom přešli suchou nohou, vodáci si s úbytkem vody hlavu nelámou.

Na Berounce je ještě živěji než loni

V průběhu července sice na území Čech a Moravy dorazily bouřky, Český hydrometeorologický ústav však stále hlásí na řadě vodních toků sucho. V případě Berounky patří k tradičně problematickým oblastem úsek mezi Karlštejnem a Zadní Třebání. Mezi suchými jezy jsou zařazeny Libštejnský mlýn, Nezabudický mlýn, jezy v obcích Nižbor a Hýskov.

Petr Zavadil z půjčovny lodí Berounka nám však sdělil, že do problematických úseků se pouští jen minimum zákazníků. „90% zákazníků jede od Plzně do Roztok. Pár zákazníků jede od Roztok dolů,“ řekl ČtiDoma. Snížený zájem vodáků jakožto důsledek suchého počasí rovněž nezaznamenal. „Naopak bych řekl, že zájem je vyšší. V zahraničí je nebezpečno, tak lidi zůstávají víc doma,“ vyvrátil Zavadil naši domněnku. Berounka s označením ZW patří mezi řeky sjízdné i pro méně zkušené vodáky, skýtající navíc mnoho kempů a míst pro odpočinek.

Boj proti suchým jezům vyhlášen

Situaci v případě zmíněných problematických jezů se snaží řešit suchejezy.cz nově ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí. Suchejezy.cz již dříve upozorňovaly, že vzniklá místa, na nichž jsou vodáci nuceni pokračovat pěšky, jsou důsledkem porušování Vodního zákona ze strany vodních elektráren.

Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že podobných podnětů ze strany vodáků informujících o nedostatečném průtoku vody dostává v posledních letech opravdu mnoho. „I když naši inspektoři provoz malých vodních elektráren pravidelně kontrolují, díky spolupráci s vodáky můžeme zjistit možná pochybení ještě rychleji a efektivněji,“ vysvětlil výhody spolupráce ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru