Tip na výlet: Parním vlakem z Lužné do Berouna

Všudybylka patří mezi exponáty Muzea Českých drah v Lužné.
Zobrazit fotogalerii (5)
23.07.2015 - 16:53   |  

V sobotu sveze fanoušky starých vlaků a železnic parní lokomotiva „Všudybylka“. Při této příležitost máte rovněž možnost navštívit hrad Křivoklát či Hamousův statek nebo se vykoupat v řece Berounce.

Historický vlak vyjíždí z Lužné u Rakovníka v sobotu 25.7. v 11:50 a v Berouně završí svou jízdu v 13:19. Zastávek je ale naplánováno více, čemuž můžete přizpůsobit i harmonogram víkendového výletu.

Návštěva kulturních památek i koupání

Lokomotiva zastavuje například u Národní kulturní památky hradu Křivoklát, který nabízí komentované i volné prohlídky. Pamatují zde i na rodiče s dětmi, pro které existuje speciální zkrácená trasa. Na Křivoklátě mají připraveno i několik vycházkových okruhů okolo hradu pro případ, že se kromě obdivování kulturních krás budete chtít pokochat okolní přírodou.

Budete-li v letním počasí toužit spíše po osvěžení než po slézání hradeb, můžete vystoupit v následující stanici Roztoky u Křivoklátu a smočit rozehřáté tělo v Berounce. Případně nechybí možnost zapůjčení lodě v jednom z místních kempů a zapojení se do vodáckého provozu.

Dalším místem vhodným k zastavení je nepochybně Hamousův statek ve Zbečně, který návštěvníkům ukázuje, jak žili naši předci. Opět si můžete vybrat, zda chcete stavení navštívit s průvodcem či samostatně.

Berounští medvědi nebo raději crazy golf?

Neprohloupíte však ani v případě, že se necháte lokomotivou svézt až do Berouna, kde se nabízí možnost vydat se na prohlídku historické části města, navštívit místní aquapark, medvědárium či crazy golf, kde můžete odpalovat míček mezi pohádkové postavy.

Na výlet je samozřejmě možné si vzít i kolo. O cyklistickém výletu z Berouna směrem na Karlštejn a lom Amerika jsme psali zde.

Vlak má naplánovanou i zpáteční trasu, přičemž vyráží v 15:30 z Berouna a zastavuje opět ve všech stanicích jako při předchozí cestě. Plné vstupné pro celou trasu Lužná - Beroun nebo opačně stojí 100 Kč. Pro děti od 6 do 15 let je vstupné za polovinu. Více se dozvíte na stránkách Muzea Českých drah.