Bezpečné setkání s rodinou: Poslouží přívěs, který měl původně hlásat myšlenku olympijských her

Staří lidé nápad určitě vítají
 

Bezpečné setkání s rodinou v době koronavirové pandemie nabízí ode dneška seniorům takzvaný Setkávač. Jde o pojízdný kontejnerový přívěs, v němž si lidé nejvíce ohrožení covidem-19 mohou bez obav promluvit se svými blízkými a přitom mít pocit, že sedí u jednoho stolu. Odděluje je velmi nenápadná stěna z plexisla, zvuk přenáší mikrofony a reproduktory. Setkávač zatím slouží klientům domova seniorů v říčanské místní části Voděrádky, podle potřeby může být přemístěn i jinam.

Český olympijský výbor chtěl kontejner původně využívat k šíření olympijských myšlenek na olympijských festivalech. „Ale jelikož byly olympijské hry posunuty o jeden rok a olympijské festivaly čeká podobný osud, tak vznikl nápad, že by se to dalo využít tímto způsobem,“ vysvětlil sportovní ředitel olympijského výboru Martin Doktor.

Zařízení je vybavené čističkou vzduchu, po každé návštěvě je vydezinfikováno. Lidé uvnitř si mohou povídat i bez roušek. „Je to myšlené tak, že na jedné straně sedí senior a na druhé dva až tři lidé z rodiny,“ doplnil.

Chtěli by si ho nechat déle

Jako první vyzkoušel Setkávač muž, který přijel do domova navštívit svého otce. „S tatínkem jsme se viděli přes skype a mluvili jsme po telefonu, ale osobní setkání je samozřejmě to nejlepší, co může být.“

Podle ředitele domova Pavla Kyzlinka má domov kontejner zapůjčený na týden, chce ale jednat s olympijským výborem, zda by na parkovišti před zařízením nemohl zůstat déle. Využití by totiž měl i po obnovení návštěv, které je plánováno od příštího pondělí. „Ta pandemie za námi bohužel ještě není, máme z toho docela strach,“ řekl Kyzlink.

Díky kontejneru by mohla být "invaze návštěv", kterou ředitel očekává, snáze rozdělena. „Část by mohla být v Setkávači, část na zahradě a část v objektu,“ dodal. Jedinou nevýhodou zařízení je podle Kyzlinka to, že se do něj vchází po schodech a má relativně úzké dveře, nemohou ho tudíž využít handicapovaní.

KAM DÁL: Největší fotbalový podvodník: Carlos Kaiser se míče skoro nedotkl, přesto střídal velké kluby a napálil tisíce lidí.