Česká republika byla v podstatě vymazána z turistických map. Cestovní ruch padl na kolena, může za to i vláda, říká ekonom

Turisté na Karlově mostě. Uvidíme ještě něco takového a pokud ano, tak kdy?
 

Hotely zůstávají zavřené, do restaurací se nesmí. Damoklův meč v podobě hrozby nákazou nemocí covid-19 se nad těmito zařízeními zřejmě bude vznášet i v době, kdy se jejich provoz konečně rozběhne. I to je důvod, proč lidé nejspíš omezí klasické dovolené pořádané cestovními kancelářemi. Pro cestovní ruch to není dobrá zpráva.

Hotely, kde je součástí byznysu i restaurace, jsou podle mnoha lidí rizikové a budou se jim raději vyhýbat. „Neplánujeme letos dovolenou tak, jak jsme byli zvyklí. Vyrazíme po vlastní ose,“ potvrdil webu Čtidoma.cz například Patrik Karásek z Prahy.

Obrovský pokles turistů

Je tedy možné, že nejen on, ale i celá řada dalších lidí využije služeb Airbnb. „Tento typ ubytování se obejde bez nadměrných kontaktů s dalšími turisty a z epidemiologického hlediska je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 281 894 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 91,1 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 56 091 lidí, což představuje meziroční pokles o astronomických 96,3 procenta. V podstatě tak došlo k vymazání České republiky z turistických map.

Naději mohou pohřbít nové mutace

Chybějící hosté se logicky projevují na tržbách hoteliérů, samozřejmě negativně. Není se tedy čemu divit, že se provozovatelé dostávají do existenčních problémů. „Odvětví cestovního ruchu padlo na kolena a zvedat se bude velice obtížně. Kompenzace poskytnuté státem se ukazují jako nedostatečné a jistota brzkého zlepšení neexistuje. Vakcinace obyvatelstva sice přináší naději, ale ta může být pohřbena novými mutacemi koronaviru,“ vysvětlil Křeček.

Lyžařská sezona prakticky neexistovala a když už, tak ve velmi "osekaném" režimu. Mezi nejpostiženější za první čtvrtletí letošního roku tak patří oblíbené lyžařské destinace v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde bylo zaznamenáno nejvyšší snížení počtu hostů. „Silně zasažené je i naše hlavní město, kam v podstatě přestali jezdit zahraniční turisté. Praha přitom disponuje obřími ubytovacími kapacitami včetně těch nejluxusnějších hotelů. Ty jsou však téměř nevyužité,“ doplnil Štěpán Křeček.

KAM DÁL: Hledá se politické dno: Babišův kult osobnosti mizí a Hamáčkův červený svetr je na cáry. Přesto je stále kam klesat.


Hobby