Církev všemocná, někdy i svatá. Může si duchovní dovolit opravdu všechno, i šíření dezinformací jako Petr Piťha?

Od září 2012 zastává úřad probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském
  |   názor

„Nedivil bych se, kdybychom byli opět zatlačeni zpět k výměnnému obchodu, platili bychom bramborami, hrachem, špekem, kožešinami…“ Šíření strachu, rozdmýchávání nenávisti proti určité profesi, nepřesnosti, zavádějící informace. To vše před kostely po mši, snad aby věřící nepochybovali, že jde o postoj celé církve.

Příklady výroků duchovního monsignora Piťhy

2018 v souvislosti s Istanbulskou smlouvou (Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí)

  • Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány, … bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž
  • Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění
  • Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravně-výchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru
  • Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, vy budete patřit k podřadné výpomocné třídě a pracovat podle pokynů mocných elit, které budou určovat, co se smí a co se nesmí říkat

2022 v souvislosti s invazí na Ukrajinu: Ve spisu „Otázky a problémy, které před nás staví válka na Ukrajině“ (spis má naše redakce k dipozici)

  • Nedivil bych se, kdybychom byli opět zatlačeni zpět k výměnnému obchodu, platili bychom bramborami, hrachem, špekem, kožešinami atp.
  • Média škodí už dlouho. Novináři nás uvádějí do omylu někdy z neznalosti, jindy z neznalosti, ale teď se dostává do popředí záměrná propaganda

Takto Piťha ukazuje lásku a sjednocení?

Co kdybychom tedy po vzoru bývalého ministra školství napsali: „Duchovní škodí už dlouho. Duchovní nás uvádějí do omylu někdy z neznalosti, jindy z neznalosti, ale teď se dostává do popředí záměrná propaganda.“ Bylo by fér házet do jednoho pytle pedofily s těmi, kteří nezištně pomáhají a plní své životní poslání? Kde je v Piťhově poselství sdělení papeže Františka o "velké lidské rodině sjednocené v lásce"?

Petr Piťha
- katolický kněz, bohemista a pedagog
- v letech 1992-1994 zastával post ministra školství v první vládě Václava Klause
- 28. září 2018 přednesl v katedrále sv. Víta u příležitosti svátku svatého Václava a za přítomnosti kardinála Duky kázání, ve kterém kritizoval tzv. Istanbulskou smlouvu
- 11. října 2018 Česká ženská lobby oznámila podání trestního oznámení na Petra Piťhu pro úmyslné šíření poplašné zprávy
- státní zastupitelství pro Prahu 1 odmítlo trestní oznámení jako neodůvodněné. Zároveň však potvrdilo stanovisko České ženské lobby, že Piťhova slova jsou dezinterpretací a nemají žádný podklad v textu Istanbulské úmluvy

Papež hovoří o církvi jako o božím projektu, jehož cílem má být jedna velká lidská rodina sjednocená láskou. „Není to výjimečný prožitek vyhrazený jen pro pár vyvolených.“ Bohužel někteří kněží si to vykládají po svém. Církev se kvůli duchovním, jako je Petr Piťha, stává nesrozumitelnou, jakoby se stavěla mezi člověka a Boha.

„O tom letáku jsem nic nevěděl. Věty, které citujete, jsou pro mě osobně neakceptovatelnou generalizací. Práci novinářů právě v oblasti války považuji za klíčovou pro objektivní popis situace, kdy se musíme bránit i masivní dezinformační válce ze strany Ruska. Vážím si všech válečných zpravodajů, kteří svým způsobem také nasazují život podobně jako ukrajinští vojáci,“ uvedl pro Čtidoma.cz předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Facka všem zabitým novinářům a podpora fake news

Šířením toho spisu dává facku všem žurnalistům bez výjimky. Budiž, nemusí je mít rád. Odkud asi čerpá monsignor Piťha informace o válce o Ukrajině? Od těch novinářů, co škodí? Nebo má nějaký lepší zdroj informací? Problém je, že věřícím předkládá svůj postoj jako objektivní pravdu tím, že hází ruskou propagandu a novináře do jednoho pytle, místo aby motivoval k ověřování zpráv a zdrojů. Tím snižuje důvěryhodnost informací a pomáhá vlivu fake-news. Chce být jen zajímavý jako Václav Klaus, v jehož vládě působil?

Co Piťhovi udělali novináři, fotografové a kameramani, kteří s nasazením vlastních životů reportují z válečného konfliktu? Mimochodem jsou to právě oni, kdo také zajišťují informovanost, edukaci a jsou hlídacím psem demokracie a dezinformací. Piťhovo "kázání" je plivnutím na hrob těm, kteří na Ukrajině padli.

Co na to Halík a Langšádlová?

Prof. Halíka postoj Piťhy nerozrušil, smířlivě ho komentuje: „Až na pár odstavců, například paušálnímu výpadu proti novinářům apod., se s ním dá souhlasit. Zdá se, že autor už na rozdíl od předešlého vystoupení nečerpá jen z fake-news a dezinformačních webů.“

Bývala členka KDU-ČSL a nyní ministryně pro vědu, výzkum a inovace za TOP 09 Helena Langšádlová se vymezuje ostřeji:  „V každém případě se jedná o individuální osobní pohled, nikoliv o stanovisko církve a jejích členů. Souhlasím s tím, že tyto aktivity nejsou vhodné.“ Aktivitami má na mysli šíření letáku před kostely po mši.

KAM DÁL: Putin je šílenec, ale jaderné zbraně nepoužije. Důvody, proč nenapadne Finsko, jsou také logické.

Klíčová slova: