Gazdík byl nejhorší ministr školství, říká prezident pedagogické komory. Promluvil o střetu zájmů a čistkách na Cermatu

V letech 1996–2002 byl Petr Gazdík učitelem na Základní škole Josefa Bublíka v Bánově
  |   rozhovor

Ministr školství Petr Gazdík k 30. červnu končí ve vládě, rezignuje i na funkci místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí. Vaz mu zlomily styky s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Gazdík na Twitteru kontakty nepopřel, zároveň ale uvedl, že se necítí vinen. Stal se prvním končícím ministrem ve vládě Petra Fialy. Snad bude mít Fiala coby bývalý ministr školství napodruhé šťastnou ruku. Resort vedl v kabinetu Petra Nečase, když střídal Josefa Dobeše.

Nový ministr školství bude Vladimír Balaš. Od začátku ho čeká hodně práce a některá zásadní rozhodnutí, s žádnou dobou hájení tedy nemůže počítat. Oficiálního jmenování od prezidenta Miloše Zemana se dočká ve středu.

Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi věří, že nový ministr bude podstatně lepší než jeho předchůdce. „Stále ještě současného ministra školství pana Gazdíka považuji za nejhoršího na tomto postu vůbec,“ řekl v rozhovoru pro Čtidoma.cz. Vysvětlil, co mu vytýká, s jakými jeho kroky nesouhlasil a co čeká od nového člena Fialova kabinetu.

Je pan Balaš dobrá volba?
Pan profesor bude určitě dobře reprezentovat Českou republiku v době našeho předsednictví EU. Jedním z kritérií výběru byla znalost cizích jazyků, což zřejmě některé kandidáty nakonec vyřadilo. 

Vy osobně byste hledal jiného kandidáta?
Ano. Protože je ve vládě málo žen a ve školství naopak převládají, doporučoval jsem hledat novou ministryni mezi poslankyněmi za STAN. Nepřísluší mi ovšem navrhovat konkrétní jména, jak to udělala například lobbistická neziskovka Eduin, která prosazovala návrat Roberta Plagy.

Proč podle vás stála o pana Plagu?
Protože bývalý ministr školství ji protežoval na úkor reprezentativních školských organizací. Ale rozhodnutí, kdo bude novým ministrem školství, je plně na vedení Hnutí STAN a já ho respektuji.

Mgr. Radek Sárközi
- vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem
- vyučoval češtinu, dějepis a informatiku na státním i soukromém víceletém gymnáziu, základní škole a střední odborné škole
- dnes učí učitele v kurzech zaměřených na čtenářskou gramotnost, moderní vyučovací metody a reformu školství a pořádá workshopy pro žáky ZŠ a SŠ

Když odhlédneme od důvodu, kvůli kterému rezignoval pan Gazdík, jaký byl ministr školství?
Považuji ho za nejhoršího ministra školství vůbec. Naštěstí toho ale moc zkazit nestihl. Navrhoval zrušit 9. ročník ZŠ, překopat maturitní zkoušku, zrušit jednotnou přijímací zkoušku na SŠ, seškrtat vzdělávací obsah na polovinu atd. Nebyl snad týden, kdy by nenavrhl nějaký nesmysl, načež byl nucen ho vzít po kritice zpět. Nakonec zrušil i audit, který poslal do Cermatu.

Co mu nejvíc vyčítáte?
Bohužel prosadil novelu, která navyšuje počet vyučovacích hodin zástupcům ředitelů škol. Cílem je ušetřit půl miliardy korun. Tuto novelu připravil už jeho předchůdce Robert Plaga, ale po odporu řady školských organizací ji dokonce dvakrát o rok odložil.

Šetřit ale musí všechny resorty...
Rozumím, ale podle mého názoru by se na školství šetřit nemělo, protože je to nejefektivnější investice. Jedná se o investici do dětí a do budoucí prosperity naší země. Bohužel Petr Gazdík sebral veřejným školám oproti roku 2021 skoro miliardu korun na pomůcky a učebnice pro žáky a další položky, které se hradí v rámci tzv. ostatních neinvestičních nákladů.

Vy jste kritizoval také fakt, že si Petr Gazdík zvolil jako svého poradce Ondřeje Šteffla. Proč?
Podle mě byl Ondřej Šteffl ve střetu zájmů. Jeho firma Scio totiž organizuje testování. Je tudíž konkurentem Cermatu, v němž Petr Gazdík udělal personální změnu, když odvolal jeho ředitelku a na její místo dočasně dosadil náměstka Štábla, kterého si přivedl ze Zlínska. Mimochodem tento náměstek zaměstnal obratem pana Luďka Šteffla, který figuruje v kauze Dozimetr jako příjemce půlmilionového úplatku. Pan Gazdík rovněž plánoval omezit aktivity Cermatu, což by umožnilo Sciu organizovat testování, které nyní dělá právě Cermat.

Pokud se nepletu, pan Ondřej Šteffl také zřizuje síť soukromých škol, je to tak?
Ano. Takže i zde může dojít ke konfliktu zájmů. Mimochodem, ministerstvo školství letos navýšilo finance pro soukromé školy o 40 procent, přestože oproti loňsku mají pouze o 2 procenta žáků více.

Petr Gazdík
- v letech 2009 až 2014 a opět 2016 až 2019 byl předsedou hnutí STAN
- od prosince 2013 do října 2017 místopředsedou Sněmovny
- od roku 2010 je poslancem
- v letech 2008 až 2022 byl zastupitelem Zlínského kraje

Jaký největší úkol stojí před novým ministrem, jaké vidíte priority?
Pan profesor Balaš nastupuje do úřadu v době, když školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost a hrozí, že se v září bude stávkovat. Takže jeho prvním úkolem bude prosadit více peněz pro školství. Především na platy kuchařek, školníků a dalších nepedagogických pracovníků, jejichž tabulkový plat je často nižší než minimální mzda. Podobně špatně na tom jsou například asistenti pedagoga. Ocenil bych, kdyby se nový ministr obklopil zkušenými učiteli a skutečnými odborníky. Minulí ministři například přehlíželi problémy mateřských škol. I proto jsem navrhoval za ministryni školství ženu – měla by možná k předškolnímu vzdělávání blíž.

Co nedostatečné kapacity škol?
Určitě, to je další zásadní problém. V případě mateřských škol se to týká skoro celé České republiky. Ohledně základních a středních škol je málo míst pro žáky především v Praze a Středočeském kraji. A v příštích několika letech se situace bude nadále zhoršovat.

Je třeba udělat personální audit, pokud jde o MŠMT?
Já si myslím, že po odchodu každého ministra by měla proběhnout nějaká kontrola. A to nejen na ministerstvu, ale i v organizacích, které úřad přímo řídí. V Cermatu již vlastně proběhla, i když podle mě byly nálezy auditu dezinterpretovány. Spíše šlo o záminku k odvolání jeho ředitelky, aby si tam mohl Petr Gazdík dosadit svého člověka. Zbývá tedy provést audit v České školní inspekci nebo Národním pedagogickém institutu.

Problémy v resortu školství měli téměř přesně před dvěma roky na Slovensku. Stačí si vzpomenout na kauzu, kdy slovenský ministr školství Branislav Gröhling čelil obvinění, že jeho diplomová práce je kompilátem s prvky plagiátu.

Čemu audit vlastně pomůže?
Finanční a personální audit může pomoci zefektivnit práci ministerstva. Často má úřad odbor, kde se pracovníci příliš nepřetrhnou, zatímco v jiných odborech jsou soustavně extrémně přetěžováni. Například oddělení pro předškolní vzdělávání na MŠMT má pouze 3 zaměstnance, kteří se starají o více než 5 200 mateřských škol. Možná by se někteří pracovníci ministerstva mohli přesunout sem.

Pokud byste měl hodnotit poslední tři ministry školství, tedy pány Štěcha, Plagu a Gazdíka, který z nich by byl váš favorit a proč?
Myslím si, že každý další ministr byl vždy o něco horší než jeho předchůdce. Doufám, že s Petrem Gazdíkem jsme dosáhli na dno a že se od něj konečně odrazíme. Snad bude nový ministr Vladimír Balaš lepší než jeho předchůdce. Já jsem optimista. Zpětně hodnotím jako nejlepšího z nabídnutých tří jmen pana profesora Stanislava Štecha. Nejlepším ministrem školství vůbec byl podle mě profesor Petr Piťha, takže mým favoritem by byl on.

Kdo bude ministr školství už tedy víme. Jisté také je, že nový šéf MŠMT vstupuje do jámy lvové a nebude mít příliš času na rozkoukání. Na druhou stranu jde o ostříleného profesionála, kterému by nemělo dělat problém ministerstvo školství řídit. I z odpovědí prezidenta Pedagogické komory je však zřejmé, že Vladimír Balaš bude pečlivě sledován ze všech stran. Snad se mu povede lépe, než jeho předchdci...

KAM DÁL: Chudých Čechů bude přibývat, říká poradce premiéra Fialy. Vysvětlil, kdy přijde bod zlomu, a promluvil o nebezpečí slevových akcí.


Zdraví

Hobby