Malé děti bojují o život, mají imunitní dluh. Mohou za to opatření kvůli covidu

Malé děti si v období pandemie nevytvořily žádnou imunitu. Nebyly vystaveny bakteriím a virům, na které by mohl jejich imunitní systém reagovat a imunitu jim posílit
 

Opatření, která měla zabránit rozšíření nemoci covid-19, mají negativní dopad na malé děti. Ty kvůli tzv. "imunitnímu dluhu" nyní v nemocnicích bojují o život. Restriktivní opatření si tak vyžádala další oběti. Co přesně se děje?

Nemocnice na Novém Zélandu zažívají negativní dopad opatření vytvořených v souvislosti s globální pandemií. Oddělení v nemocnicích jsou zaplněná těžce nemocnými dětmi.

V současné době je v novozélandském Wellingtonu hospitalizováno 46 dětí s respiračními onemocněními, včetně syncyciálního viru nebo RSV. Mnoho z nich vyžaduje přívod kyslíku. Mezi nemocnými jsou i kojenci. Další nemocnice také zaznamenávají nárůst podobných případů.

Imunitní dluh

Virus RSV je velmi běžné respirační onemocnění. U dospělých obvykle vyvolává jen mírné příznaky, ale pro malé děti může být i smrtelný. Většinu případů nakažených malých dětí respiračními viry na Novém Zélandu má podle lékařů pravděpodobně na svědomí tzv. "imunitní dluh".

Malé děti nebyly během karantény a dalších opatření proti covidu schopné si vytvářet imunitu. Během tohoto období kvůli rouškám, lockdownům a dalším opatřením nebyly vystaveny téměř žádným bakteriím a virům. Imunitní systém malých dětí tak nebyl schopný reagovat na podněty z okolí. Právě zde vzniká "imunitní dluh".

Novozélanská premiérka Jancina Ardenová celou situaci přirovnala k lesním požárům. Pokud byl les bez požáru rok či dva, znamená to, že je v něm více paliva. Pokud požár v takovém lese vypukne, hoří zuřivěji než kdy předtím.

 „To co se děje teď, je stejné. Máme tu spoustu malých dětí, které jsou poprvé vystaveny virům a bakteriím, ty pak v jejich těle dělají větší neplechu než za normálních okolností.“

Krátkodobý vs. dlouhodobý úcinek

„Krátkodobý pozitivní vedlejší účinek distancování a dalších opatření je vítán, brání přetížení našeho zdravotního systému,“ uvedla francouzská studie imunity z května tohoto roku. Z dlouhodobého hlediska ale tento účinek může způsobit spíše problémy.

Pokud se k dětem nedostanou bakteriální a virové infekce, nebudou mít možnost si vytvořit svou vlastní imunitu. To může vést k větším a větším ohniskům nákazy, jako je to na Novém Zélandu

Zdroj: The Guardian

KAM DÁL: Jste stále unaveni? Důvodů může být mnoho, ale některé můžeme odstranit okamžitě.