Indie nakoupí od USA zbraně za tři miliardy

Co má společného Donald Trump a hurikán Sabine?
25.02.2020 - 13:00  

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí šestatřicetihodinovou návštěvu Indie. Svou cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy.

Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám. Ačkoli se od návštěvy neočekává uzavření obecné obchodní dohody, o níž se stále jedná, Trump k ní řekl, že se podařilo pokročit a že je vzhledem k této dohodě optimista.

Úžasné přijetí

Trump dále děkoval za "úžasné přijetí", jež se jemu a jeho ženě Melanii v Indii dostalo. Módí potvrdil "plodná" jednání o spolupráci v obraně, energetice a technice. Podle něj budou tato jednání pokračovat. Upozornil, že jde o páté setkání obou politiků za minulých osm měsíců, a americko-indické vztahy označil za "nejdůležitější partnerství 21. století".

Zuté boty

Trump kromě jiného řekl, že Indové Módího milují a že to je "dobrá věc". Na pondělní shromáždění na stadionu v Ahmadábádu podle něj lidé přišli spíš kvůli premiérovi než americkému prezidentovi. Soudí tak podle toho, že vždy, když vyslovil Módího jméno, ozval se nadšený jásot.

Před jednáním s Módím se spolu s Melanií Trumpovou prezident poklonil u památníku bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího. Na znamení úcty měli oba zuté boty a nabrali si hrsti květin, jež na místo házeli. Trumpa čeká ještě slavnostní večeře a pak by měl s delegací odletět zpět do USA.