FOTO: Arboretum není běžný park, to v Kostelci navštivte mimořádně o víkendu 10. a 11. října

  |  

Slyšeli jste o arboretu v Kostelci nad Černými lesy? Toto zajímavé místo s úctyhodnou sbírkou stromů můžete navštívit o víkendu 10. a 11. října v rámci dne otevřených dveří. 

O tom, co dny otevřených dveří obnáší a proč se sem zajít podívat jsme si povídali s Václavem Bažantem, který zde zastává odborný dohled. 


Co nabídnou dny otevřených dveří v  arboretu?
Dny otevřených dveří  nabídnou jedinečnou možnost se podívat do jedné z nekompletnějších sbírek v ČR, která je pro běžnou veřejnost nepřístupná. Každou celou hodinu (9.00, 10.00 ...16.00) začínají od chaty Pravdomila Svobody exkurze s průvodcem, kde návštěvníci mají možnost se dozvědět mnoho zajímavostí o pěstovaných dřevinách. Podzimní DOD jsou zaměřeny na podzimní vybarvení dřevin a letos poprvé připravujeme výstavu šišek s arboretních depozitních sbírek.

Čím je arboretum v Kostelci zvláštní, jaká je jeho historie?
Zvláštní je především svojí malebností, rozsahem sbírkových položek a řádně vedenou evidencí - což odlišuje Arboretum od běžného parku. První výsadby byly provedeny na jaře roku 1954. Od té doby se sbírka postupně rozrůstala až na dnešních 12,5 ha plochy a cca 9 tis. jedinců. Sbírka je zaměřena na lesnicky významné taxony, ale v průběhu let byl sortiment obohacován také keři a okrasnými taxony. Významná je zde kolekce smrků, jedlí, dubů, javorů z keřových taxonů bych vyzdvihnul třeba kaliny. Hlavním posláním Arboreta je výuka a výzkum na naší univerzitě, aboretum spravuje fakulta lesnická a dřevařská.  

Je možné se do arboreta vypravit mimo dny otevřených dveří?
Ano, do arboreta lze individuálně domluvit exkurzi.

Na jaké druhy stromů byste nás v arboretu upozornil?
Nejatraktivnější budou pochopitelně nápadně vybarvující javory, ambroně, ořechovce aj., ale na své si příjdou i milovníci jehličnanů.

 

Arboretum najdete na adrese Truba 839, Kostelec nad Černými lesy. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru