Krutý účet za Babišovy dotace. Ministr Nekula čeká právní bitvu s Agrofertem o návrat miliard do rozpočtu

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se dostal do křížku s holdingem Agrofert kvůli neoprávněně čerpaným dotacím z EU
  |   analýza

Holding Agrofert by mohl podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly vracet státu dotace ve výši až 4,5 miliardy korun, o které Česko kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše přichází. Ministr si v pořadu České televize Otázky Václava Moravce nebral servítky. Vyčíslil, jakou částku by mohlo Česko požadovat zpět kvůli výsledkům kontrolní zprávy z Evropské komise. 

Kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše bude Česko řešit vracení zemědělských dotací do EU a zároveň vymáhání proplacených dotací Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) od holdingu Afrofert. Na záležitost upozornil ministr zemědělství Zdeněk Nekula s tím, že rozhodně nepočítá s tím, že by tato společnost byla připravena vrátit finance na požádání. Předpokládám, že se rozjede právní bitva, neboť Agrofert nesloží jen tak ruce do klína,“ uvedl v pořadu OVM v neděli v poledne v programu České televize. 

A ministr opravdu nebyl daleko od pravdy. Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský pro ČTK uvedl: „Společnosti z koncernu Agrofert podnikají eticky a v souladu s právem České republiky a EU. Není pravda, že by koncern Agrofert měl cokoli vracet, žádné takové rozhodnutí nepadlo ani na úrovni EU, ani České republiky. Vyjádření ministra Nekuly je zcela nepravdivé, neboť žádná instituce ani výsledek jakéhokoli auditu nepožaduje po Agrofertu vracení dotací.“

Agrofert zvažuje právní kroky

Že by se nový ministr Fialovy vlády tolik mýlil a nerozuměli by on ani jeho náměstci dostatečně dokumentům, které po zevrubném auditu zaslala do Česka Evropská komise? Mluvčí Agrofertu vidí v Nekulově prohlášení záměr a dokonce připustil, že si za něj ponese následky: „Vyjádření pana ministra považujeme za bezdůvodné vyhrožování. Pokud ze své pozice hodlá iniciovat správní či soudní řízení, považujeme za zcela nepřijatelné, aby předjímal jeho výsledek ve svých mediálních vystoupeních. Náš další postup analyzujeme a zvažujeme právní kroky." 

A o jak velké peníze se může v tomto sporu jednat? Zdeněk Nekula v OVM uvedl, že vratka může vyjít Agrofert až na 4,5 miliardu korun. „Po té právní bitvě, která se, předpokládám, o tyto finance povede, se můj soukromý odhad pohybuje na úrovni jedné poloviny celého objemu těchto finančních prostředků.“

Audit Evropské komise ke střetu zájmů bývalého premiéra ČR Andreje Babiše u nás proběhl v prvních měsících roku 2019. Šéf ANO ovšem trvá dlouhodobě na tom, že ve střetu zájmů není a nikdy nebyl, a nepřipouští ani žádná pochybení. SZFI přesto kvůli konečným výsledkům auditu skrečoval žádosti dceřiných firem holdingu Agrofert na další dotace ve výši necelých 500 milionů korun. A že si Evropská komise za zprávou opravdu stojí, ukázala před pár dny, kdy uložila České republice sankci ve výši přes 82 milionů korun, a to právě za nesrovnalosti v zemědělských dotacích. Součástí této pokuty je i Babišův střet zájmů, které má daňové poplatníky vyjít na první platbu ve výši 1,1 milionu korun. 

Zdroje: ČTK, twitter.com, českátelevize.cz

KAM DÁL: Inflace je jako rakovina, varuje prestižní ekonomka. Vláda má v ruce lék, ale zdráhá se ho použít.