Kůrovcová kalamita by mohla skončit do pěti let, říká ministr životního prostředí Brabec

Kůrovcová kalamita decimuje lesy, skončit by mohla do pěti let
 

Kůrovcová kalamita trápí nejen naši republiku již řadu let. Podle nynějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce by mohla skončit za tři až pět let. Ministr zemědělství Miroslav Toman k tomu dodal, že záleží i na množství srážek.

Brabec: kůrovcová kalamita by mohla skončit za tři až pět let

Ministerstvo zemědělství vlastníkům lesů už dříve vyčlenilo 2,5 miliardy korun na obnovu pozemků zasažených kůrovcem, letos pokračuje v postupném vyplácení peněz a prodloužilo lhůtu na zalesnění až na pět let. „Co je důležité, že jsme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí hlavně otevřeli rozsah těch stromů, které tam mohou být,“ dodal Toman. Podle něj je třeba zkoušet, které druhy stromů se nejlépe vyrovnají se změnou klimatu.

Více listnáčů

Druhově pestré a bohatě strukturované lesy podle expertů více odolávají suchu i kůrovci. Na změnu složení druhů dřeva by se měl podle expertů připravit i dřevozpracující průmysl, protože vzroste mimo jiné podíl listnatých stromů.

Ovčáček viní ministerstvo a aktivisty

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce na twitteru uvedl, že expertní tým mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit. „Tehdejší ministerstvo životního prostředí však nepodniklo adekvátní opatření,“ napsal Ovčáček. Dodal, že ke zhoršení situace přispěla také činnost zelených aktivistů bránících zásahům proti kůrovci. V roce 2015 byl ve vládě Bohuslava Sobotky ministrem životního prostředí také Richard Brabec za koaliční hnutí ANO a ministrem zemědělství Marian Jurečka za koaliční KDU-ČSL.

Potřebujeme vodu

Dalším tématem, kterým se poradní tým dnes prezidenta zabýval, byly například projekty pro zadržování vody v krajině včetně budování vodárenských nádrží. „Obě ministerstva postupují v drtivé většině případů naprosto propojeně,“ uvedl Brabec. Ministerstvo životního prostředí podle něj registruje zvýšený zájem o dotace na opatření pro zadržení vody v krajině i od zemědělců, kteří jsou ochotní vzdát se části produkční plochy, aby mohl vzniknout třeba rybník nebo mokřad.

Využití odpadních vod

Enormní zájem je podle Tomana i o dotace na budování závlah či zádržných nádrží, které jsou pro závlahy zdrojem vody. Rezervy vidí Brabec například v možnosti využití odpadních vod, které nejsou příliš znečištěné. Takzvané šedé vody, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel, praček, by se mohly využívat například ke splachování.

Přibudou vodní nádrže

Stát chystá v příštích letech stavbu několika vodních nádrží, pro Nové Heřminovy na Bruntálsku už se podle Tomana vykupují poslední pozemky a začíná se budovat přeložka mezi obcemi. Pro nádrž Kryry na Lounsku jsou uvolněné peníze na projektovou přípravu a výkup pozemků, pro vodní dílo Vlachovice ve Zlínském kraji začaly výkup pozemků a stavba přeložek.


Životní styl

Hobby