Lidé, kteří prodělali covid, se do nemocnice vrací. Řada z nich má vážné komplikace, někteří umírají

Nová studie může znamenat do budoucna extrémní problémy
20.01.2021 - 10:49  

Zatím se o tom jen spekulovalo a po sociálních sítích kolovaly "zaručené" zprávy. Ovšem obavy lékařů z toho, že pro velkou část lidí po celém světě může prodělání nemoci covid-19 znamenat velmi vážné následky do budoucna, teď posílila i britská studie.

Podle britských vědců musela být celá třetina lidí, kteří byli hospitalizováni během jarní vlny nového typu koronaviru, znovu převezena do nemocnice. Hned dvanáct procent z těchto pacientů následkem prodělání nemoci covid-19 zemřelo.

Komplikace po několika měsících

Britští vědci tvrdí, že komplikace se mohou projevit klidně až po několika měsících, kdy byl pacient propuštěn z nemocnice. „Jsou propuštěni domů, ale následky jsou dlouhodobé. Vrátí se tedy do nemocnice a tam zemřou,“ prohlásil pro deník Telegraph profesor Kamlesh Khunti, který je spoluautorem zmíněné studie.

Jedním z velkých strašáků je fakt, že mnoho lidí má po prodělání nemoci covid-19 cukrovku (předtím ji neměli). Jestli však covid ničí beta buňky, které produkují inzulin, a pak se rozvine cukrovka prvního typu, zatím není úplně jasné. Možností je i to, že by nemoc mohla způsobit rezistenci na inzulin, což by pak znamenalo cukrovku druhého typu.

Obrovská zátěž do budoucna

Současná britská studie je zatím největší, která byla na pacientech po covidu uskutečněna. Sledováno bylo 47 780 lidí, z toho 4 745 bylo na jednotce intenzivní péče. Během 140 dní se zpět do nemocnice vrátilo 29,4 procenta z nich a 12,3 procenta z celkového počtu zemřela. Výhled do budoucna tak rozhodně není příznivý.

„Není to jen o smrti. Tady hovoříme o extrémní zátěži dlouhodobě po hospitalizaci,“ vysvětlila doktorka Christina Pagelová z Jednotky klinické a operační analýzy na University College London. Podle ní je zřejmé, že neřešíme "tady a teď", ale obrovské komplikace do budoucna. Pacientům se prokazatelně zhrošuje zdraví a zkracuje život, nemluvě o zátěži pro celé zdravotnické systémy.

KAM DÁL: Jak jsem nechal očkovat maminku: Boj s pastmi ministerstva zdravotnictví a skvělý personál v nemocnici.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru