Lepší místo v Čelákovicích už nefunguje

Pomocí aplikace mohli lidé sjednat nápravu nepořádku ve svém okolí
  |  

Také se vám nelíbí, když je ve vaší obci nepořádek? Aplikace Lepší místo nabízí, že takové místo můžete vyfotografovat, odeslat jejím prostřednictvím a obec by se jím měla již zabývat. V Čelákovicích se bohužel používání této na první pohled ničím neškodící aplikace neobešlo bez potíží...

 

Nedávno jsme psali o tom, že aplikaci Lepší místo začali používat v Mnichovicích. Zjistili jsme, že již v roce 2014 aplikaci využívali v Čelákovicích, avšak že se potýkali s jistými problémy. Zajímalo nás proč, a tak jsme se na příčiny zeptali Petra Petříka z Okrasného spolku čelákovického.

 

Za aplikaci měli platit

Čelákovice začaly využívat aplikaci v dubnu 2014: „Starostka svolala besedu s občany a byla dokonce radou města pověřena spoluprací s LM. Blížily se volby, a tak bylo třeba občanům ukázat, jak bude úřad vyřizovat jejich podněty,“ řekl nám Petr Petřík. Zajímavé je, že město mělo za používání aplikace platit: „V únoru 2015 však město usnesením rady města spolupráci (dá-li se tomu tak říkat) ukončilo poté, co nesouhlasilo s finanční podporou LM (jednalo se řádově o tisíce korun) s odůvodněním, že při zavedení byla tato aplikace předána městu Čelákovice jako bezplatná,“ uvedl dále.

 

Úředníci uváděli klamavě, že je nepořádek odstraněn

Během používání aplikace si prý jeden občan stěžoval, že mu byl odepřen přístup do aplikace, avšak podle správce aplikace šlo o to, že občan pod přezdívkou Čelákovice Sobě sem vkládal vulgární příspěvky. Brzy se však ukázaly jiné problémy: „V Čelákovicích zaslali občané kolem 150 tipů, které se automaticky zobrazují všem návštěvníkům stránek. Skoro každý týden nějaký nový tip přibyde nebo se změní jeho status. Z MěÚ v Čelákovicích se za ještě probíhající spolupráce města zaregistrovali dva pracovníci a bývalá starostka. Úředníci tam ale vkládali klamavé zprávy, že podnět je vyřízen, přitom jsem si několikrát potvrdil, že tomu tak nebylo,“ dozvěděli jsme se od Petra Petříka. Nyní je prý aplikace „mrtvá“ a nikdo sem nenapsal již přes rok.

 

O tom, jak se celá kauza vyvíjela a proč v současné době Říčany aplikaci nevyužívají, vás budeme informovat již brzy.

 

Aplikace Lepší místo umožňuje, aby se místní v aplikaci registrovali. Poté stačí mobilním telefonem neuklizené místo vyfotografovat a zaslat prostřednictvím webového rozhraní správcům. Ti problém dále předali městu, které mělo nepořádek odstranit a o průběhu informovat. Občan tedy hned věděl, zda se tímto problémem někdo zabývá.  

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru