Neobyčejný nález vědce překvapil. Prehistorický savec je stokrát větší, než by čekali

Stále se ukazuje, jak málo toho o pravěku víme
 

Prehistorický savec velikosti kočky, který žil na zemi v éře dinosaurů, překvapil vědce svou podivuhodnou anatomií, která nemá mezi dnešními zvířaty obdoby. Výjimečně dobře zachovalá fosílie také boří představy, že po boku pradávných ještěrů mohli přežít pouze ti nejdrobnější savci.

Paleontologové neobyčejně dobře zachovalou fosílii zvířete pojmenovaného adalatherium hui objevili na území dnešního Madagaskaru. Ostrov se od pevniny odtrhl už před 88 miliony let a jeho izolace dala vzniknout řadě výjimečných druhů, napsal zpravodajský server BBC.

Šlo o býložravce

Nově objevený savec žil před 66 miliony let v období křídy a živil se výlučně rostlinami. Se svým dlouhým tělem a krátkým a tlustým ocasem se navenek nejvíce ze všeho podobal dnešnímu jezevci. Před ještěřími predátory se ukrýval v norách, díky čemuž mohl pravděpodobně dosáhnout nezvyklé velikosti. Podle odhadů byl až stokrát větší než většina tehdejších savců.

Absolutně unikátní živočich

„Jeho unikátní a bizarní rysy se vzpírají veškerému vysvětlení ke vztahu k ostatním savcům,“ uvedl David Krause, vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature.

Zatímco přední nohy živočicha byly přímo pod tělem jako u většiny dnešních savců, jeho zadní nohy byly posazené více po stranách - jako je tomu u plazů. Páteř se mu proto při chůzi stejně jako plazům pohybovala ze strany na stranu. V porovnání s ostatními druhohorními savci měl více páteřních obratlů, a tedy delší trup. Jeho přední zuby se podobají těm, které mají dnešní hlodavci. Celková tělesná stavba zvířete však podle vědců nemá v moderní živočišné říši žádnou obdobu.

KAM DÁL: Josef myslel, že má chřipku. Náhle upadl do bezvědomí a týdny bojoval o život