Nová opatření v boji s koronavirem: Zákaz nočního vycházení, omezení otevírací doby obchodů a práce z domova

Opatření jsou znovu přísnější
 

V Česku začne od středy platit zákaz nočního vycházení kvůli epidemii covidu-19. Vláda rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00. Nevztahuje se to na čerpací stanice nebo lékárny. Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu.

V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na svém zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Potvrdil to ministr zdravotnictví Roman Prymula. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Maloobchod bude v neděli úplně zakázán

Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno. „Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží,“ vysvětlil vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. Současně se omezení doby nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat, dodal.

Maloobchodní prodej i prodej služeb v provozovnách vláda původně omezila od čtvrtka 22. října zatím do 3. listopadu, dokdy je aktuálně platný nouzový stav. Kabinet ale podle vyjádření některých ministrů pravděpodobně požádá Sněmovnu o jeho prodloužení, jednat o tom bude v úterý.

Na trzích bude jen prodej potravin

Vláda také zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň se ale na trzích zakazuje konzumace, stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. 

„Zakazujeme prodej na tržištích s tím, že zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny a současně se nevztahuje na tržnicích na prodej ovoce a zeleniny, prodej mléka a výrobků z mléka, masa a výrobků z masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu, ale vše z domácí provenience,“ uvedl Prymula.

Veřejné i soukromé podniky by měly přikázat práci z domu 

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by podle Prymuly měla být přikázána práce z domu. V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě.

Plošné testování

V domovech seniorů začne příští týden plošné testování. Využijí se antigenní testy. Pokud se nákaza prokáže, bude následovat testování PCR. Cílem je bránit šíření nákazy. Do lázní a na rehabilitace budou moci jen lidé, jimž aspoň část péče hradí zdravotní pojišťovny.

Uvolněná lázeňská kapacita se využije pro pacienty bez příznaků či ty, kteří potřebují při doléčení ještě ošetřování. Uvolní se tak místa v nemocnicích. Ty přestanou provádět operace, které nejsou nezbytné.

KAM DÁL: Záchranář Pavel Svatoň: Lidé jsou vyděšeni. Osvěta a edukace by byly vhodnější než rekordy v počtu nakažených.

Klíčová slova: