Vědci tvrdí: Vláda dělá ohledně koronaviru nekompetentní rozhodnutí, měla by dát na odborníky

Pane premiére, opravdu vše nezvládnete nejlépe, jak si často myslíte
17.09.2020 - 08:22  

Rada Učené společnosti vyzvala vládu, aby další postup tlumení současné koronavirové epidemie opírala výlučně o názory kompetentních odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství. Doporučuje inspirovat se v sousedních zemích, které jsou v lepší situaci.

Rada také požaduje přehodnotit strategii testování, aby bylo co nejrychleji zavedeno účelné a rychlé testování osob s příznaky onemocnění. Celé vyjádření Rady Učené společnosti ČR k současnému řešení pandemie covid-19 je zveřejněno na webu společnosti.

„Máme za to, že dnešní situace je důsledkem kombinace nedostatečného zajištění služeb zkušených odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství a také toho, že odpovědné struktury státu podlehly v některých oblastech tlaku lobbistických struktur či těch, kteří nejsou přímo odborníky v oblasti epidemiologie či infekčního lékařství,“ uvedla rada na svých webových stránkách. Podle ní se vládou oznámené rozvolnění protiepidemických opatření v závěru první vlny pandemie ukázalo být velkou chybou.

Za nevhodné považuje Učená společnost také to, aby zásadní rozhodnutí v tak složitých záležitostech, jakými jsou protipandemická opatření, činila vláda "nekonzistentně a chaoticky".

Rozhodnutí jsou špatná

Jako příklad nekompetentního přístupu uvádí rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyvinout vlastními silami vakcínu proti onemocnění covid-19. „Současná situace jasně ukazuje, že úsilí výzkumných kapacit by mělo být místo toho napřeno k mapování variability biologických vlastností nového koronaviru, k poznání imunobiologie a patogeneze infekce novým koronavirem, k vývoji moderní diagnostiky koronavirového původce nákazy na bázi rychlých a spolehlivých testů a k aplikací získaných poznatků do epidemiologie pandemického procesu v naší zemi,“ uvedla společnost.

Učená společnost ČR sdružuje významné vědce, jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. V současné době má 98 členů řádných, 49 členů zahraničních a 17 členů emeritních. Výkonným orgánem Učené společnosti je její rada složená z osmi řádných členů. Předsedou rady pro období 2020 až 2022 je český fyzikální chemik a vysokoškolský pedagog Pavel Jungwirth.

Česko má nyní nejrychlejší přírůstky nemocných ze sousedních zemí. V Evropské unii má více případů na obyvatele za 14 dnů jen Španělsko a Francie. V úterý přibylo v Česku rekordních 1 677 potvrzených případů.

KAM DÁL: Světlice barvířská: Žlutá kráska s blahodárnými účinky, kterou měl v hrobce i Tutanchamon.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru