Papež František: Jako malý kluk jsem fotbal miloval. Ale nešlo mi to, vždy jsem musel do branky

Papež František označil Diega Maradonu za básníka fotbalu
 

Papež František označil v rozhovoru pro italský sportovní deník Gazzetta dello Sport svého zesnulého argentinského krajana Diega Maradonu za básníka fotbalu. Čtyřiaosmdesátiletá hlava katolické církve se s jedním z nejlepších hráčů historie, jenž loni v listopadu podlehl v 60 letech infarktu, setkala v roce 2014.

„Maradona byl na hřišti básník, velký šampion, který přinášel radost milionům lidí, v Argentině i v Neapoli. Byl to ale také velmi křehký člověk,“ uvedl papež o Maradonovi, jenž se potýkal se závislostmi na alkoholu a drogách.

Dva celosvětově známí Argentinci se setkali před více než šesti lety ve Vatikánu před charitativním fotbalovým zápasem, jenž se hrál pod papežovou záštitou. „S potěšením vzpomínám na to, co (Maradona) dělal pro nadaci Scholas Occurrentes, jež se celosvětově stará o potřebné,“ řekl papež, jenž se narodil v argentinské metropoli Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio.

Vítězství si s nikým neužil

O největším Maradonově triumfu, vítězství na mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku, se budoucí papež dozvěděl až s denním zpožděním. V té době žil ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se učil německy. „Bylo to vítězství v osamělosti. Neměl jsem nikoho, s kým bych se mohl o radost z tohoto velkého sportovního úspěchu podělit,“ tvrdill o finále, v němž Maradonova Argentina porazila 3:2 tým tehdejšího Západního Německa.

František v rozhovoru zavzpomínal i na své vlastní fotbalové zkušenosti. "„Jako kluk jsem fotbal miloval, ale nepatřil jsem zdaleka k nejlepším. Byl jsem to, čemu se v Argentině říká 'pata dura', tvrdá noha. Proto jsem musel vždycky do branky,“ dodal muž, jenž vede katolickou církev od roku 2013.

KAM DÁL: Vatikánský nevěstinec: Choutkám zvrhlého papeže Jana XII. neunikly sestry ani vlastní matka.