Proč Babiš pořád váhá s kandidaturou? Čeká, až mu jeho guru slíbí, že určitě vyhraje

Andrej Babiš skončil v prezidentské volbě na druhém místě
  |   komentář

Andrej Babiš zase jednou změnil to, co už mnohokrát předtím řekl. Kandidaturu na prezidenta neoznámí ani v září, možná ani v říjnu, učiní tak až "na poslední chvíli". Už nesbírá podpisy občanů a místo toho spoléhá na loajalitu svých poslanců, kterých má pro tento účel víc než dost. Politologové analyzují tuto názorovou otočku a nemohou se shodnout, co se vlastně děje.

První důvod se nabízí velmi jasně. Konečně bude soud v kauze Čapí hnízdo. Všechny zdržovací taktiky Babišových právníků neuspěly, selhala i snaha projednat celou věc zrychleně a neveřejně, proces skutečně poběží a celý národ se bude dívat. Odložení kandidatury se tak může jevit logické, Babiš se chce vyhnout nežádoucí pozornosti. Tak to vidí i politolog Lubomír Kopeček, který pro seznamzprávy řekl: „Umožňuje mu to minimalizovat debatu o jeho kontroverzích. Kdyby v září oznámil kandidaturu, tak se to téma z hlediska intenzity násobně zvedne, co se týče mediální viditelnosti. Tím, že to teď neudělá a odloží to až třeba na říjen, tak zkrátí dobu, kdy se debata o těchto věcech povede, což je výhoda.“

Soud bude nuda a Babišovi neuškodí

Jenže Babiš k soudu nepůjde, tedy ne osobně. Pokud si někdo představuje nějaký monstrproces, nejspíš bude zklamán. Přítomni budou jen právníci, Babiš se určitě omluví nebo požádá o projednávání v nepřítomnosti. Budou se předčítat dokumenty, dokládat složitá majetková struktura Čapáku, zajímavé to celé bude asi jako pohled na čerstvě natřený plot. Navíc Babišovým voličům je Čapí hnízdo dlouhodobě ukradené. „Babišovy kauzy jsou jeho voličům známé dlouhodobě a nemají na jeho elektorát příliš velký vliv,“ řekl pro Čtidoma politolog Jan Charvát. Zkrátka soud se povleče a čekat kvůli tomu s kandidaturou nedává smysl.

Větší smysl už dává úvaha, že Babiš se snaží hlavně šetřit a tradičně obejít pravidla, jak to jen jde. Je to v jeho povaze a nic se na tom nezmění. Dokud neoznámí kandidaturu, může tvrdit, že po České republice jezdí ve svém obytňáku jen tak, stejně tak jen z plezíru oblepil už nyní zemi svými billboardy. Kampaň to není, tudíž se nic z toho nebude počítat do limitu 50 milionů korun, které na tyto záležitosti zákon povoluje.

Účetní čachry a bezzubý úřad

„Nevím, jak to bude ANO účtovat, ale řekl bych, že na účet prezidentské kampaně Andreje Babiše půjde z toho, co teď bude dělat, velmi málo. Tipnul bych si, že pokud to bude nějak vykazovat, tak to bude v souvislosti s komunálními a senátními volbami. Umožňuje mu to vést kampaň bez toho, že by byl omezený limitem,“ myslí si Skopeček. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je naprosto bezzubá organizace, která si na tyhle hraniční situace zatím neumí nijak došlápnout, zpětně udělené pokuty jsou směšné a celý systém kontroly příliš nefunguje.

Podpisy od lidí jsou na obtíž

Řekněme, že Babiš chce jenom přechytračit beztak neškodný úřad a nafouknout si kampaňový rozpočet. Proč ale přestal sbírat podpisy podporovatelů? Sehnat 50 tisíc podpisů pro něj není žádný problém, stačí objet několik domovů důchodců, kde má nejsilnější voličskou základnu. Spolehnout se na oddané poslance je trošku laciné a Babiš má na víc. Jde zřejmě o to, že v případě sbírání podpisů od lidí už by se mu z kandidatury těžko couvalo. Žádat od lidí podpisy, získat je a pak říct, že si to rozmyslel, prostě dost dobře nejde. U poslanců je to jedno, jsou to v podstatě jeho zaměstnanci, udělají, co jim řekne, a na nic se ptát nebudou. Když si to v říjnu celé rozmyslí a na kandidaturu se vykašle, nikdo ani nepípne.

Dokud nebude vědět výsledek, nebude kandidovat

Hlavní důvod je jinde. Babiš totiž stále neví, zda může boj o Hrad vyhrát. Ano, první kolo má jisté, ale dál je to krajně nejisté a spíš špatné. Jeho marketingoví mágové dnem i nocí sbírají tzv. big data, tedy ohromné balíky dat o tom, jaké má Babiš šance v prvním a druhém kole a jak si stojí jeho protikandidáti. Pokud Babiš stále extrémně váhá, znamená to, že pohled do těchto dat není úplně příznivý. A tak raději vyčkává, až se celá situace změní více v jeho prospěch. To by ovšem musel začít oslovovat i jiné voliče než svůj důchodcovský fanklub.

Zdroj: seznamzpravy.cz

KAM DÁL: Babiš si koupil elektroauto, mají na to i jeho voliči?