Přehled koupališť v Praze: Nejlepší voda je v Motole, Radotíně a na Divoké Šárce

Kvalita vody v Motole za poslední roky ani jednou nezakolísala.
Zobrazit fotogalerii (4)
30.07.2015 - 14:55   |  

Jak jsou na tom s kvalitou vody další pražská koupaliště? Kde si zaplavete nejlevněji? Kam s sebou můžete vzít i svého zvířecího miláčka? Vše se dozvíte v našem přehledu.

Vedra sice polevila, koupací sezóna však zdaleka nekončí. Shromáždili jsme proto nejčerstvější údaje z pražských koupališť. Jednotlivá místa jsou seřazena podle kvality vody. Začínáme od těch s nejlepšími podmínkami. Končíme koupališti, kde může mít i krátké zaplavání si nepříjemné dopady na vaše zdraví.

Přírodní koupaliště Motol

Kde: Praha 5, ulice Zahradníčkova

Typ koupaliště: Koupaliště Motol je přírodní vodní nádrž o rozloze 4 100 m2 s protékající vodou.

Vhodné pro děti: Ano. Pro děti je zde velmi snadný přístup do vody. Dále je pro děti k dispozici dětský koutek, trampolína, skluzavka, houpačka a pískoviště.

Vstup se psy: Není dovolen.

Vstupné: Celodenní vstupné v plné výši činí 60 Kč. Pro děti 6-18 let, seniory od 60 let a držitele ZTP platí snížené vstupné ve výši 40 Kč.

Kvalita vody: Motol byl loni nejlepším pražským koupalištěm z hlediska kvality vody. Její stav se ani v letošním roce nezhoršuje. Měření kvality vody probíhá v Motole každých čtrnáct dní již od 1. června. Naposledy byla voda kontrolována 20. července.

Kvalita vody v Motole za poslední roky ani jednou nezakolísala.

Biotop Radotín

Kde: Praha 16, ulice K Lázním

Typ koupaliště: Biotop, přírodní koupaliště. Celková vodní plocha včetně biologické oblasti činí 5 373 m2.

Vhodné pro děti: Ano. V Radotíně je neplavecká část a brouzdaliště.

Vstup se psy: Není dovolen.

Vstupné: Celodenní vstupné činí 100 Kč, o víkendu 140 Kč. Snížené vstupné pro děti, důchodce a ZTP je ve výši 50 Kč. Předškolní děti v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Další podrobnosti ohledně hodinového vstupného a parkovného najdete zde.

Kvalita vody: Biotop Radotín si podle hygienické stanice udržuje stálou kvalitu vody, která je vhodná ke koupání. Poslední měření letos proběhlo 30. června.

Biotop již posloužil i jako místo komunitního setkání. Letos v květnu se zde dokonce sledoval hokej.

Betonová nádrž Divoká Šárka

Kde: Praha 6, Přírodní rezervace Divoká Šárka, ulice Divoká Šárka

Typ koupaliště: Dva bazény napájené potokem.

Vhodné pro děti: Ano. Dětské brouzdaliště s max. hloubkou 0,5 m, prolézačky, trampolína aj.

Vstup se psy: Není dovolen.

Vstupné: Plné vstupné činí 80 Kč. Snížené vstupné pro důchodce od 62 let a ZTP je 50 Kč. Studenti platí za vstup 60 Kč a děti mezi 5 a 10 lety jen 30 Kč.

Kvalita vody: Koupaliště uprostřed krásné přírody Šáreckého údolí si rovněž dlouhodobě udržuje vysokou kvalitu vody. Statut vody vhodné ke koupání neztratilo koupaliště za poslední dva roky ani jednou. Poslední měření proběhlo 24. června.

 

Přírodní koupaliště Džbán

Kde: Praha 6, Divoká Šárka, ulice Na Džbánu

Typ koupaliště: Džbán je přírodní vodní nádrž o rozloze 18 ha.

Vhodné pro děti: Ano, pozvolný vstup do vody je vhodný i pro malé děti.

Vstup se psy: Ano, se čtyřnohými miláčky můžete zavítat na psí pláž. Jedinou podmínkou, kterou je nutné dodržet, je mít psa na vodítku a zamezit tak jeho volnému pobíhání. Za pejska se platí vstupné ve výši 20 Kč.

Vstupné: Pro areál platí jednotné vstupné ve výši 50 Kč. Děti do 140 cm mají vstup zdarma. Podrobnosti o půjčování lehátek, lodiček nebo zakoupení permanentky se dočtete zde.

Kvalita vody: Hygienici dlouhodobě vodu ve Džbánu označují jako „vodu vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi“. Za krkolomným označením se skrývá jednoduché vysvětlení. Voda ve Džbánu je vhodná ke koupání, riziko zdravotní potíží způsobené kvalitou vody je nízké. Nižší kvalita vody než u předchozích koupališť je zaviněna znečištěním a zápachem. Kvalita vody je tento rok stále stejná. Poslední měření bylo provedeno 20. července.

 

Hostivařská přehrada

Kde: Praha 10, Hostivařský lesopark, ulice K Jezeru

Typ koupaliště: Uměle vybudovaná vodní nádrž s přítokem potoka Botiče. Rozloha činí 43,8 ha.

Vhodné pro děti: Ano. V areálu nalezneme mimo jiné i dětské hřiště.

Vstup se psy: Není povolen.

Vstupné: Celodenní vstupné činí pro dospělého 80 Kč. Snížené vstupné pro děti 100 – 140 cm, důchodce a ZTP je 50 Kč. Děti do 1 metru mají vstup zdarma. Podrobnosti o rodinném vstupném či permanentce naleznete zde.

Kvalita vody: Kvalita vody Hostivařské přehrady v letošní sezóně kolísá. Zatímco na začátku června se ještě jednalo o koupaliště s vodou absolutně vhodnou pro vodní rekreaci, podle výsledků dalších měření se její kvalita začala zhoršovat. 29. července hygienici hlásili dokonce zhoršenou kvalitu vody. Poslední měření z 13. července již ukazuje stav vody o něco lepší, tedy jako vodu vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi.

Areál v Hostivařském lesoparku nabízí i sportovní vyžití.

Přírodní rybník Šeberák

Kde: Praha 4, ulice K Šeberáku

Typ koupaliště: Přírodní rybník napájený potokem má rozlohu 9 ha.

Vhodné pro děti: Ano, pozvolný vstup do vody a dětské hřiště.

Vstup se psy: Koupání psů je možné u parkoviště a v zadní části rybníka mimo placený areál. Platí zákaz volného pobíhání psů.

Vstupné: Dospělí zaplatí za vstup 70 Kč. Pro děti a důchodce činí snížené vstupné 50 Kč.

Kvalita vody: Šeberák nenapravuje svou nechvalnou pověst ani v letošním roce. Rybník, který byl v roce 2013 opakovaně označen jako nebezpečný ke koupání z hlediska kvality vody, byl v loňském roce vypuštěn. Při posledním měření 7. července označili hygienici vodu jako nevhodnou ke koupání.

Rybník možná vypadá na pohled krásně, koupání v něm však hygienici nedoporučují.