Světlo, kam se podíváš

Instalace americké umělkyně se bude čtyři dny vznášet nad Prahou
  |  

Třetí ročník SIGNAL festivalu vypukne již za několik dnů. Deník The Guardian ho zařadil mezi 10 nejlepších festivalů světla v Evropě.

Loňský ročník SIGNAL festivalu přilákal téměř půl milionu lidí. I letos nabídne to nejlepší ze světového světelného umění. Zúčastnit se ho můžete od 15. do 18. října v různých částech Prahy. 

Podle mluvčí festivalu Elišky Míkovcové se počítá s obdobnou účastí jako v roce 2015, tedy kolem půl milionu návštěvníků. Festival světla nenavštíví jen Pražané a lidé žijící ve středních Čechách. Zájem o něj projevují i lidé žijící na druhém konci republiky.

 

Taháky letošní sezóny

Většina atrakcí a videomappingů bude přístupná zadarmo, s výjimkou dvou.

  • Jednou z placených je instalace Sphere - unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu, která bude stát na Klárově. Uvnitř se bude promítat 360° audiovizuální show Nimbes od francouzského umělce Joanieho Lemerciera.
Tuto odměnu si můžete pořídit pouze do středy
14. října, a to i v případě, že kampaň na Startovači nebude úspěšná.
Kampaň končí 20. října.
Deset dnů před koncem se vybralo přes 40 %
z požadované částky.

"Vstupenky do Signal domu si můžete koupit před festivalem prostřednictví sbírky na Startovači. Poté budou lístky až na místě, tedy pokud zbydou a nevyprodají se. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Přívozy vás přepraví z jedné strany Vltavy na druhou, usnadní vám přepravu mezi instalacemi a zároveň nabídnou i zajímavý festivalový zážitek z lodi," uvedli pořadatelé.

K dnešnímu dni (tj. 10. října) si vstupenky přes sbírku může zakoupit ještě více, než 170 zájemců. Ti získají dva lístky na projekci, ale i na říční přívoz.

 

 

Přednáška
Janet Echelman: Umění, tradice a technologie
15. 10. 2015, 16:30 Institut intermédií
  • Velkolepá sedmdesátimetrová instalace Američanky Janet Echelman se bude vznášet nad hlavami diváků a zároveň bude plátnem pro světelnou hru měnících se kontrastních barev.
  • Představí se tu i sochař Čestmír Suška z Řeporyjí. Jeho kovový válec Ocelot najdete u Ovocného trhu. Pohyblivé světlo od designéra Petra Puflera s ním rozehraje stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu.

 

Rozvícené památky

Organizátoři se pro lepší zážitek rozhodli v centru Prahy zvolit jednosměrnou festivalovou trasu. „Je to samozřejmě otázka volby každého, jde o doporučený postup, který zlepší průchodnost ulic,“ doplňuje ředitel festivalu Martin Pošta.

Bběhem čtyř večerů mezi 19. a 24. hodinou se rozzáří několik pražských památek a míst:

  • Petřínská rozhledna (světelná ínstalace Medusa)
  • palác Kinských na Staroměstském náměstí (videomapping The Dive)
  • kostel sv. Ludmily na náměstí Míru (videomapping Escape)
  • Střelecký ostrov (instalace Magical Garden)
  • Piazzeta Národního divadla
  • Letenské sady a památník Stalin
  • Samozřejmě to není zdaleka všechno. Čeká na vás celkem 21 instalací.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru