Univerzita Karlova v dluzích. Nemá na výplaty profesorům, tak uzavřela obrovskou půjčku s firmou nejbohatšího Čecha

Smlouva je podepsána, problémy jsou vyřešeny
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Nejstarší univerzita ve střední Evropě se dostala do vážných problémů. Z hospodaření by vedení Karlovy univerzity určitě zkoužku nesložilo. Na vlastní kůži to pocítili studenti v prvních chladných říjnových dnech. Ve všech učebnách totiž nefungovalo topení a elektřina. Nezaplacené účty a dluhy u pochybných lichvářů pomohl vyřešit ten ze všech nejpovolanější.

/SATIRA S NADHLEDEM/ Kdo se podívá na audit, který provedlo ministerstvo školství v rámci vyšetřování skandálního hospodaření nejprestižnější univerzity v České republice, bude v šoku. Jenom měsíční údržba zlatého žezla, na které skládají slib studenti, stálo neuvěřitelných pět milionů korun. 

Zaměstnáno k tomuto jednoduchému úkonu bylo až pět lidí s platem kolem 100 tisíc. Nákladný byl i nákup čisticích prostředků a také neúměrné měsíční odměny za obzvlášť krásně provedenou práci. Položek v hospodaření univerzity, které nadzdvihnou obočí, je mnohem víc. 

Obzvlášť opulentní byly hostiny samotných profesorů, které se konaly za zavřenými dveřmi jednou za tři měsíce. Věřte nebo ne, ale na seznamu potravin najdete takové anomálie, jako je slon, hroch a hlavně velké množství lvů. Vysoká společnost má jednoduše velmi zvláštní chutě. U lva šlo pravděpodobně hlavně o symbolickou hodnotu pokrmu. Obskurní hostiny jsou však jen kapkou v moři problémů, kterým univerzita čelila. Záchrana je však na obzoru. 

Nejbohatší Čech

Ministerstvo školství se pomalu probouzelo ze šoku. Vedení univerzity si prostě udělalo obrovský mejdan, ale nemělo na zaplacení účtů. Univerzita Karlova se tak dostala do existenčních problémů a hrozilo vůbec to nejhorší. Škola byla doopravdy před zavřením. V jednu chvíli se uvažovalo o jejím prodeji. Velký zájem měla čínská vláda, která měla podle kuloárních informací připravené i nové jméno: Čínská Univerzita Karlova. 

Čeští politici byli situací na univerzitě otřesení a nikdo se neměl k tomu, aby se vyjádřil. Miloš Zeman po celkové rekonstrukci těla překvapivě mlčel a Jiří Ovčáček, který byl jedním z hostů na poslední šílené hostině, radši pomlčel. 

Ožehavou situaci se přispěchal zachránit největší hrdina našeho národa - Petr Kellner. Ve stylu komiksové postavy, jakými jsou Superman, Batman či Spider man, se objevil s pomocnou rukou v ten nejdůležitější moment. Petr Kellner je však hlavně obchodník a to je patrné i z této chvályhodné záchrany českého vzdělání…

Půjčka na dobu neurčitou

U Kellnera rozhodně nečekejte, že vám dá něco zadarmo. I v tomto případě se totiž do celého případu zainteresoval formou obrovské půjčky skrze svoji firmu Home Credit, která se na tento sortiment služeb soustředí. 

Univerzita Karlova neměla moc prostoru pro vyjednávání a zdá se, že podmínky jsou pro Home Credit více než výhodné. Z každého milionu korun, který z půjčky škola vyčerpá, musí automaticky poslat deset studentů, kteří půjdou pracovat pro PPF bez nároku na honorář. Jde vždy o studenty s nejlepším prospěchem. Ve hře je i nové jméno školy Petrova univerzita. To však i Kellnerovi přišlo přes čáru. 

Univerzita je tak zachráněna, ale ještě více zadlužena. Navíc se zdá, že to, co mělo být podepsáno jen na tři roky, je na dobu neurčitou. Zdá se tak, že spojení Petr Kellner a Univerzita Karlova bude novou a dlouhodobou etapou v dějinách této nejstarší vzdělávací instituce na našem území.