V Česku jsou nové linie koronaviru. Přivezli je zřejmě lidé, kteří se vracejí z dovolených

Uzavřít se v bublině není řešení, vir tak bude logicky kolovat stejně
 

Celkem osm nových linií viru SARS-CoV-2 evidují české laboratoře v posledních čtrnácti dnech. Mohou za to lidé vracející se z dovolených v často exotických částech světa. V drtivé většině (95 procent) pak u nás stále přetrvává varianta delta. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. 

Osm zachycených vzorků jiných linií koronaviru pochází z různých laboratoří, nejde tak o záchyt z jednoho místa. „Mohou odpovídat dosud neurčené linii covid-19. Podle kolegů nevykazují příslušnost k žádné ze sledovaných linií, jejichž seznam laboratoře pravidelně dostávají od Světové zdravotnické organizace. V současné době se však nové linie sporadicky objevují po celém světě, od letošního června jich je hlášeno kolem 300,“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Lambda je zatím pod kontrolou

Pokud jde o přesná čísla, podle údajů Národní referenční laboratoře bylo v období od 30. července do 13. srpna provedeno 1 738 testů diskriminační PCR z 68 laboratoří. Analýza dat jasně říká, že varianta delta se potvrdila zhruba v 95 případech, alfa pak v méně než dvou procentech. Ostatní varianty viru nejsou zřejmě vůbec zachyceny.

Pouze v Jihomoravském kraji byly v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda. „Tuto variantu je odborníky důležité sledovat, a to z hlediska jejího chování a vývoje. Praxe však zatím neposkytuje data, která by dávala důvod se této varianty obávat z hlediska průběhu nemoci ani z hlediska rychlosti šíření. V České republice jsou zatím tři izolované záchyty a dále se nešíří,“ upozornila MUDr. Macková.

Dodržování pravidel je důležité

Nové linie viru připomínají také důležitost odpovědného cestování, tedy dodržování všech aktuálně platných hygienických pravidel. V případě nutnosti také důsledného dodržení uložené karantény po návratu do Česka. Omezit šíření viru tak může doslova každý z nás.

KAM DÁL: Koktající chlapeček Jiří Hrzán se stal filmovou legendou. Jeho tragickou smrt předpověděla jiná slavná herečka.


Zdraví

Hobby