Válečné stroje budoucnosti. Experimetální tanky pro ruskou armádu

Ruská armáda dostane tanky budoucnosti
 

Ruské ozbrojené síly dostanou koncem letošního nebo začátkem příštího roku první, experimentální skupinu tanků nového pokolení T-14 "Armata". Napsala to dnes agentura TASS s odvoláním na Sergeje Čemezova, ředitele státní průmyslové korporace Rostech, jež vývoj a výrobu tanků zajišťuje.

"V současné době končí příprava výroby a je hotová průmyslová experimentální skupina (těchto tanků). Ozbrojeným silám bude dodána koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020," řekl agentuře Čemezov v Dubaji, kde se účastní aerosalonu.

"Armata" je těžká pásová platforma, na níž mohou být postavené tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, samohybná děla i další obrněná vozidla. K přednostem tanku T-14 má patřit digitální zařízení, bezosádková věž a také účinná obrana.

Tu tvoří speciální složení a konstrukce pancíře a aktivní ochrana schopná odklonit nebo zničit různé střely, včetně řízených. K výzbroji patří dělo ráže 125 milimetrů, kulomet ráže 7,62 milimetru a protiletadlový kulomet ráže 12,7 milimetru.

Výhrady k tankům

Tank T-14 Armata se poprvé představil v roce 2015 na vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí. Ve výzbroji ruské armády měl být už loni, ale pokračující vývoj a úpravy výrobu zdržely.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, který má v kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva na starosti armádní výzbroj, loni podle listu Kommersant vyjádřil vůči tankům T-14 určité výhrady.

Podle něj je armáda nemá v úmyslu nakupovat ve velkém množství, neboť jsou příliš drahé a stávající tanky T-72 stačí. Cena jednoho T-14 se má pohybovat kolem 250 milionů rublů (přibližně 91 milionů korun), zatímco tržní cena T-72 je kolem 70 milionů rublů.

Klíčová slova: