Zraněných cyklistů přibývá. Na vině je často alkohol

Děti nosí helmu povinně. To ale automaticky neznamená, aby se zdravím hazardovali jejich rodiče.
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pražští záchranáři ošetřili od začátku roku již 221 zraněných cyklistů. Mnozí z nich se vydali na silnice bez helmy a poté, co požili alkoholické nápoje.

Od začátku letošní sezony ošetřili pražští záchranáři 221 zraněných cyklistů. Zdravotní stav deseti z nich byl v okamžiku předání do nemocnice život ohrožující a 3 cyklisté zemřeli na místě události. V meziročním srovnání se jedná o nárůst 14 pacientů, tj. 7 procent. V loňském roce bylo ve srovnatelném období vážně zraněno 7 cyklistů a smrtelná zranění utrpěl jeden, píše se ve zprávě Zdravotnické záchranné služby hl.m. Prahy.

Když už nemusím, tak helmu nenosím

„Stává se, že cyklisti nemají helmu a nejsou dostatečně chránění,“ sdělila ČtiDoma Klára Fikejzová ze ZZS HMP. „I alkohol je u cyklistů poměrně běžný teď v létě. Lidé například jedou z koupaliště a požijí předtím alkohol. Pak jsou samozřejmě méně obezřetní.“ Záchranná služba tedy nabádá cyklisty k tomu, aby se vyvarovali alkoholu předtím, než se stanou účastníky silničního provozu a používali ochranné pomůcky.

Požití alkoholického nápoje přitom Zákon o silničním provozu zakazuje i cyklistům. Zákon č.361/2000 Sb. ve §2 jasně vymezuje, že řidičem je rovněž řidič nemotorového vozidla nebo jezdec na zvířeti. Dále dokonce specifikuje, že pod nemotorovým vozidlem se rozumí např. jízdní kolo. §5 už pochopitelně hovoří o užívání alkoholu a jiných návykových látek před nebo během jízdy. V případě ochranných pomůcek platí povinnost mít při jízdě cyklistickou helmu pouze pro mladší 18-ti let. Po dosažení této věkové hranice je již užití helmy na uvážení cyklisty.

„Menší děti nesmí být bez dozoru rodičů,“ dodává Fikejzová. Děti podle ní naštěstí netvoří výrazný podíl mezi zraněnými. V neposlední řadě by samozřejmě cyklisté měli dodržovat pravidla silničního provozu. Koneckonců mezi ostatními účastníky dopravy patří při případné nehodě jednoznačně mezi ty zranitelnější.

Používáte helmu při jízdě na kole?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru