Gagarinův předchůdce uhořel v tlakové komoře, syn slavného konstruktéra měl havarovat v Číně

Jurij Gagarin zahynul při letecké tragédii
Jurij Gagarin zahynul při letecké tragédii
zajímavost

Jurij Gagarin byl první člověk ve vesmíru, tak se to učí generace dětí už desítky let. Přesto je kolem sovětského vesmírného programu stále spousta fám a spekulací. Jednou z nich je, že Gagarin první ve vesmíru nebyl, ale předběhl ho syn slavného konstruktéra.

reklama

Pochybnosti o ruských vesmírných aktivitách panovaly dlouho před Gagarinovým startem. „Rusové využívají raketovou základnu poblíž pohoří Elbrus, nedaleko íránských hranic, jako startovací místo pro kosmické rakety s lidmi. Rusové již dva roky experimentují s pilotovanými raketami, ale zatím nepoužili první zkušební piloty v kosmických lodích," psalo se například v americkém vědeckém článku už v roce 1959. Mluvilo se také o smrtelných nehodách, které se Sověti snaží utajit.

Bondarenkova smrt v plamenech

Před Gagarinovým letem skutečně došlo ke smrtelným nehodám lidí spojených se sovětským vesmírným programem. Jedním z prvních smrtelných případů byla smrt Valentina Bondarenka, člena sovětského oddílu kosmonautů.

Jednou ze zkoušek, kterou museli kandidáti do prvního oddílu kosmonautů absolvovat, byl dlouhodobý pobyt v izolační komoře, špatně osvětlené zvukotěsné místnosti. Zde se napodobovala izolace, kterou museli kosmonauti zažít během letu do vesmíru, a vědci zkoumali, jaký vliv může mít na stav člověka samota a naprosté ticho. Jednoduše řečeno, Bondarenko byl zavřen do izolační komory, kde byl snížen tlak vzduchu a uměle zvýšena hladina kyslíku na 40 %.  Tyto podmínky změnily následnou chybu v tragédii.

Po jednom lékařském testu Bondarenko otřel alkoholem a vatovou tyčinku zlikvidoval. Bohužel z nedbalosti vata spadla na horký sporák a vznítila se. Vzhledem k vysokému obsahu kyslíku ve vzduchu se oheň v izolační komoře příliš rychle rozšířil. Kvůli rozdílu tlaku nebylo možné dveře do komory ihned otevřít, takže se k Bondarenkovi nemohl dlouho nikdo dostat a všichni sledovali, jak na něm hoří jeho oblek. Byl nakonec s těžkými popáleninami těla převezen do nemocnice, ale lékařům se ho nepodařilo zachránit. Zemřel 19 dní předtím, než první člověk úspěšně vystoupil do vesmíru.

Iljušinova havárie a přistání v Číně

Tím prvním člověkem byl Jurij Gagarin, ale dodnes existují spekulace, že jej předběhl syn slavného sovětského leteckého konstruktéra Vladimir Iljušin. Ten měl odstartovat už 7. dubna roku 1961. S tímto tvrzením přišel francouzský novinář Eduard Bobrovsky. Ten tvrdil, že Iljušin při letu havaroval a dopadl v Číně, kde měl být dokonce rok vězněn.

Exploze rakety R - 16

Zajímavé je, že pár dní před tímto údajným Iljušinovým startem na kosmodromu Bajkonur explodovala na rampě vojenská raketa R-16. Obrovský výbuch zabil 165 lidí včetně velícího generála. Je krajně nepravděpodobné, že by jen několik dní po takové katastrofě měl startovat do vesmíru první člověk. Iljušin sám nikdy ani nenaznačil, že by snad měl být on tím prvním člověkem ve vesmíru. Dnes už také víme, že neprošel ani výcvikem s první skupinou kosmonautů.

Gagarin byl s největší pravděpodobností první člověk ve vesmíru. Sověti ovšem byli posedlí utajováním všeho, utajovali Bondarenkovu smrt i havárii rakety R-16, takže není divu, že na veškeré oficiální zprávy z Ruska se vždy hledělo s nedůvěrou a dodnes existují spousty spekulací o tom, jak to tehdy vlastně bylo.

Zdroj: rbht.com

KAM DÁL: První československý kosmonaut Remek nesnášel protekci.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/gagarinuv-predchudce-uhorel-v-tlakove-komore-syn-slavneho-konstruktera-mel-havarovat-v-cine-70001
reklama
#Historie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.