Legendární snipeři z války: Na Ukrajinu míří elitní střelec, připomíná dva národní hrdiny

Pozice odstřelovačů má ve válce výsostnou pozici
  |   zajímavost

Válka není jen o síle, ale také o přesnosti. Mezi vojáky se tak historicky vytvořila elitní pozice střelce, který v tichosti vyčkává na eliminaci nepřítele. Věhlas a důležitost snipera znovu vzrostl po zprávě, že se na Ukrajině pohybuje dobrovolník frankofonní Kanaďan, kterému v jeho komunitě neřekne nikdo jinak než Wali. Čtyřicetiletý muž je už dnes legendou, jehož schopnosti jsou až mýtické. V historii a hlavně během druhé světové války se však objevily dvě osobnosti, které se staly hrdiny svých národů. O kom je řeč? 

Voják z Kanady, který se rozhodl nasadit svůj vlastní život v boji proti Ruské federaci na půdě Ukrajiny, se poslední roky věnoval hlavně tvorbě filmů a psaní knih. Na Facebooku o svém boji referuje pravidelně. „Jdu do bojů z humanitárních důvodů,” uvedl pro CBC News kanadský voják Wali. Muž, kterého ukrajinští vojáci přivítali s otevřenou náručí, navazuje na tradici a respekt, který si snipeři během velkých válečných konfliktů získávali. Dva odstřelovači se ovšem v tomto kontextu zcela vymykají…

Účetní Zajcev

Když nacisté porušili dohodu a napadli SSSR, byl Vasilij Zajcev v té době náčelníkem finančního oddělení v tichomořském loďstvu. Slavný se však nestal díky svým účetnickým schopnostem, ale právě kvůli tomu, že dokázal v boji prodat svoje v dětství naučené dovednosti perfektního střelce. 

Od září roku 1942 se účastnil bitvy o Stalingrad. Za druhé světové války bychom pravděpodobně nenašli strašlivější bitevní pole, ale právě Vasilij Zajcev se zde se svojí odstřelovací puškou cítil jako ryba ve vodě. Jen v období od 10. listopadu do 17. prosince údajně zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu a z toho dokonce 11 odstřelovačů

Zároveň se po válce objevily zprávy, které hovoří, že zásluhu na tomto počtu zastřelených nepřátel má jiný voják se jménem Zikan. Zajcev byl schopný aktivně bojovat do ledna roku 1943. Tehdy mu totiž výbuch minometu poškodil a zranil oči. Po válce dostal teplé místečko v továrně v Kyjevě, kterou osobně vedl. Dožil se 71 let a zemřel v roce 1991 právě v Kyjevě. 

Finský netvor Simo Häyhä

Když po přepadení Finska Sovětským svazem 30. listopadu roku 1939 začala Zimní válka, Stalin a jeho generálové nepředpokládali, že se k úspěchu budou muset probojovat skrze velmi nepříjemný odpor druhé strany. 

Simo Häyhä se v těchto mobilizačních časech pohyboval se svojí ruskou puškou Mosin v oblasti okolo řeky Kollaa. Bojoval zde od zmíněného 30. listopadu až do března následujícího roku.

Začátek bojů však nebyl snadný. Sám Simo byl zasažen kulometem či tříštivou střelou do obličeje. Výsledkem bylo týdenní koma a rozsáhlá fraktura obličeje. Toto zranění se podepsalo na jeho zdraví a vzhledu po zbytek života. I tak se mu podařilo za tři měsíce válčení zabít neuvěřitelný počet vojáků Rudé armády. 

Oficiální čísla, která jsou podložená hlavně jeho důvěryhodnými zápisky, jsou obdivuhodné. Podle všeho zastřelil jako odstřelovač minimálně 259 sovětských vojáků. Vzhledem k tomu, že byl Sami Häyhä později velmi důsledně vyobrazen ve smyslu finské propagandy, uvádí se často i mnohem vyšší číslo zastřelených. 

Neoficiální statistiky tak uváděly až 500 zastřelených, což on sám později popsal jako krajně nepravděpodobné. Dalších 250 zabitých sovětských vojáků má na svém kontě střelbou ze samopalu Suomi, což se do odstřelovačských statistik nepočítá. 

Zdroj: zoommagazin.iprima.cz, denik.cz

KAM DÁL: Neobjasněná smrt Jana Masaryka. Vědci spekulují, ale pravda je schovaná v Kremlu.

Klíčová slova: