Natáčení nezapomenutelných Chalupářů: Rozkradení kapři, Menšík bez řidičáku i zaskakující Sovák

Legendárních scén je v seriálu mnoho, která je ta vaše nejoblíbenější?
 

Zpěv Waldemara Matušky, Jiří Sovák či Vladimír Menšík. To je jen málo ze jmen a věcí, které vystihují seriál Chalupáři. A ačkoli měl jen jedenáct dílů, snadno se vyhoupl na vrcholy všech možných žebříčků a zůstává tam dodnes, i přes příliv nových, spoustudílných a takřka nekonečných seriálů. 

Svědčí o tom ostatně i hodnocení na populární stránce Československé filmové databáze, kde tento seriál získal od diváků neuvěřitelných 84 %. Děj tohoto seriálu asi každý z nás zná. Pojďme se ale podívat na pár zajímavostí, které jsou se seriálem spjaty.

Matuškova nezapomenutelná píseň

Jak už je zmíněno výše, titulní píseň nazpíval Waldemar Matuška. Po jeho emigraci do Ameriky ale tento song, jakožto i jeho všechny ostatní, byl zakázán, a proto se seriál vysílal bez něj. Po roce 1989 bylo ale revolucí vše opět změněno a seriál byl již vysílán i se svou nezapomenutelnou a nezaměnitelnou písní.

Roli Evžena Humla měl hrát Jaroslav Marvan

Hlavní postavu Evžena Humla si původně měl zahrát pan Jaroslav Marvan, který ale bohužel krátce před začátkem natáčení náš svět nadobro opustil. Proto na poslední chvíli musel režisér František Filip hlavní roli přeobsadit a Evžena Humla si zahrál Jiří Sovák. Tato změna se ale nakonec ukázala jako šťastná, protože pan Sovák s panem Kemrem tvoří naprosto dokonalou hereckou dvojici.

„Je pravda, že obrázek vesnice sedmdesátých let je v Chalupářích až příliš idylický. Taky mi vadí, že podstatou scénáře je vlastně lež,“ připouštěl režisér František Filip.

Další z nezapomenutelných rolí si zahrála i Hana Maciuchová. V seriálu se objevuje jako kadeřnice Vlastička a jejím partnerem je tam mladý Jiří Schmitzer. Haninou láskou v té době byl ale Jiří Adamíra, který si v seriálu zahrál lékaře.

Malebná Višňová... i když vlastně Třešňová

Třešňová - malebná vesnička, ve které se celý děj odehrává. Oficiálně se však nejmenuje Třešňová, ale Višňová a leží pár kilometrů od středočeské Příbrami. V této vesnici se některé scény natáčely, jiné však nikoliv. Celkově se Třešňová od Višňové ve skutečnosti poměrně dost odlišovala, už třeba proto, že neměla např. vlastní zemědělské družstvo. Ani scény z „místní“ drůbežárny se nenatáčely zde, ale v nedalekých Jelencích.

Dokud se scény natáčely v exteriéru, tj. mimo ateliéry, bylo všechno v pořádku. Málokdo ale ví, že se seriál Chalupáři natáčel v zimě a v ateliérech v pražské Hostivaři byla pořádná "kosa". Jedna ze scén se dokonce kvůli zimě a sněhu musela dotáčet až později.

Nařčení obyvatel z krádeže

Kvůli natáčení seriálu byli do místního rybníka nasazeni i kapři. Ti však do rána zmizeli neznámo kam, a tak štáb nařkl místní obyvatele, že je přes noc rozkradli. Pravdu, kam tito kapři zmizeli, se již asi nikdo nikdy nedozví, ale obyvatelé se nařčení z krádeže usilovně brání dodnes. Hláška Jiřího Sováka: „Jdete na toho kapra, jo?“ se ale stala místním folklorem a uslyší ji nejeden přespolní návštěvník vesničky.

Neexistující zastávka, řidič bez papírů a srandičky místních

Ani autobusová zastávka u zdravotního střediska, ze které vozil nezapomenutelný Vladimír Menšík občany za povinnostmi, na tomto místě nikdy nestála. Ovšem, neměl tady stát ani seriálový autobus. Vladimír Menšík si sice zahrál jeho řidiče, ale ve skutečnosti ho neřídil, protože zkrátka nemohl - chybělo mu totiž řidičské oprávnění. A tak filmaři museli náležitě kouzlit... 

A jak na natáčení vůbec pohlíželi místní? Velkolepě! Na každou scénu se obrovsky těšili a i když šli třeba jen přes ulici, chodili během natáčecích dnů vždy velmi slušně oblečeni. Ostatně také s oblibou říkávali: „Co kdybychom tu potkali nějakou tu hvězdu z Prahy.“

Zdroj: ČSFD, Česká televize

KAM DÁL: Rada Vacátko i Anděl na horách. Jaroslav Marvan byl přísný profesionál, ale také zrádce Buriana.

Klíčová slova: