Pobožný pistolník. Vtipálek Morávek pravidelně navštěvoval gestapo a připálil cigaretu nepříteli

Václav Morávek měl přezdívku Pobožný pistolník
 

Legendární Tři králové patří mezi nejdůležitější hrdiny československého odboje proti nacismu. V době okupace se totiž podíleli na odvážných sabotážních akcí. Jeden z nich se však opravdu vymyká i běžnému označení hrdiny. Byl jím Václav Morávek. 

Píše se rok 1942 a 21. března je Václav Morávek chycen do připravené pasti. Jeden z nejodvážnějších odbojářů a bojovníků proti nacismu se na Prašném mostě dostal do přestřelky s pražským gestapem a smrt neodvrátily ani jeho cowboyské kolty u pasu. 

Tři králové

Když se v Protektorátu Čechy, Morava a Slezsko dali dohromady Václav Morávek, Josef Mašín a Josef Balabán, vznikla síla odporu, která za celé období okupace nemá obdoby. Odvážnější muže bychom totiž v těchto těžkých časech hledali jen stěží. Před atentátem na Heydricha se totiž Tři králové snažili všemi možnými způsoby škodit nacistickému Německu, a to nejen na našem území.

 

Legendární je pokus o likvidaci vlakové soupravy Heinricha Himmlera či schovaná nálož v uhlí, které putovalo do pražského sídla gestapa. Oba pokusy shodou nepříjemných náhod nevyšly. I tak se Václav Morávek do historie zapsal neuvěřitelnými kousky. O jakých je řeč? 

Střelec a šprýmař

Václav Morávek byl mezi českými vojáky pokládán za nejlepšího střelce. O tom svědčí i jeho prohlášení, že věří jenom v Boha a své pistole. Získal si také přezdívku Pobožný pistolník. Kromě skvělé pověsti střelce byl Václav Morávek také znám za svoje odvážné žerty. 

Ty neváhal použít i v době, kdy po něm šlo gestapo. Osobně na sídlo gestapa doručoval odbojový ilegální časopis V boj a neváhal jít navštívit v převleku oblíbenou hospodu Oscara Fleischera, což byl šéf skupiny, která ho měla dopadnout. Aby tomuto nepochopitelnému setkání nasadil korunu, dokonce mu připálil i cigaretu.

Následně ho vyprovokoval dopisem, kde tento moment připomněl, aby věděl, že smrt a Morávek na něj číhají na každém rohu. Morávek se po Praze často pohyboval v převleku za Němce. Měl dokonce svého krejčího, který mu připravil speciální modely jako tyroláček apod. 

Smrt na Prašném mostě

Václav Morávek byl akceschopný celý rok od dopadení jeho kolegů ze skupiny Tří králů. Odtržen od odbojových struktur postrádal základní informace. Dvojitý agent Paul Thummel byl den před jejich schůzkou dopaden, což se Morávek nedozvěděl a na schůzku se přesto vydal.

Kolem poledne se stačil setkat s Gabčíkem a Kubišem z výsadku Anthropoid. Ti ho pravděpodobně žádali o pomoc při plánovaném atentátu na Heydricha.

Bez nadsázky perný den zakončil přestřelkou na Prašném mostě, kde měl pravděpodobně smluvenou schůzku s dvojitým agentem Thummelem. Když viděl, jak se gestapo zmocnilo jeho kolegy Václava Řeháka, pokusil se o jeho záchranu. Zde končí kroky posledního ze Tří králů. Postřelen a obklíčen přesilou gestapa nemá šanci na útěk. Dlouhá léta se počítalo s tím, že na poslední chvíli spáchal sebevraždu, ale pitevní zpráva odhaluje, že byl na místě popraven.

KAM DÁL: Kamikaze podle Třetí říše. Sebevražední letci luftwaffe ničili mosty postavené Rudou armádou