Kuna umí být pěkný prevít: Jak ochránit kabely tak, aby je nepřekousala?

Jakmile kuny vlezou do auta a zahřejí se, začnou okusovat kabely a zbaví je jejich izolace
  |   zajímavost

V zimě se pro kuny stává teplý motor auta neodolatelným místem k zahřátí a zpravidla přibíhají k autu těsně po vašem příjezdu. Kuny nebo hlodavci dokáží způsobit poměrně závažné a nákladné škody. Naštěstí se lze bránit a své auto proti tomuto nechtěnému hostu zabezpečit.

Kuny mají rády teplo. To je všeobecně známý fakt. Už zdaleka není pravidlem, že by se vyskytovaly jen na vsi a v odlehlých částech města, čím dál častěji je můžete potkat i v centru.

Tento nevítaný host vám může rozkousat kabely chladicího a brzdového systému nebo kompletně zničit termoizolační tkaninu. Při tomto "odborném kuním zásahu" se už v autě nezahřejete nebo ani nenastartujete. Oprava v servisu vás tak vyjde na nemalé peníze, to ovšem záleží na konkrétním rozsahu poškození.

Zabíjet je nesmíte!

Důrazně vás upozorňujeme, že chytání a zabíjení kun je v chatařských oblastech, na půdách a v zahradách nezákonné, a to dokonce i pro myslivce! Tento nápad tedy okamžitě smeťte ze stolu. Jako efektivní řešení se jeví elektronická plašička, ale její aplikace má svá pravidla.

Nejdříve je nutné zbavit motor veškerých pachových stop a teprve poté instalovat zařízení k autobaterii, odkud je napájeno. Motor nejlépe umyjete mýdlem nebo příslušným čisticím prostředkem. Je důležité, aby v motorovém prostoru nezůstala pachová stopa kuny.

Jaké plašičky zabírají?

Plašičky se dělí na více typů. Ty akustické pracují s napětím 12 V a vysílají slyšitelné vlny, které vyhání kuny z motorového prostoru. Ideální umístění takové plašičky je v malém prostoru, kde je co nejvíce plastů, které pomáhají lépe odrážet zvuk. Ultrazvukový odpuzovač má výhodu, že je pro člověka neslyšitelný.

Toto zařízení je nutné umístit tak, aby ultrazvukové vlny mohly prostupovat celým motorovým prostorem. Vhodné umístění je na vrcholu motorového prostoru u spodu čelního okna. Třeba tam, kde má většina automobilů nádobu na kapalinu ostřikovačů. Oba typy odpuzovače jsou napájeny z baterie automobilu a aktivují se s vypnutím motoru.

Na trhu dále existují i pachové odpuzovače ve spreji. Motor se v tomto případě nastříká roztokem, který je pro kuny zapáchající. Zápach aplikovaného přípravku vydrží několik týdnů, pak je potřeba ho obnovit.

Nejsou to žádní pitomci

Nezapomeňte na fakt, že kuny jsou poměrně chytrá stvoření. Brzy poznají, že nebezpečí, která jste na ně nastražili, nejsou zas tak ohrožující, jak se na první pohled může zdát, a jejich invaze za teplým pelíškem může pokračovat. Bude třeba přistoupit k razantnějším krokům. Pokud bydlíte mimo město, můžete použít elektrický ohradník.

Nejlepším řešením je kombinovat více možností dohromady, čímž se zvýší pravděpodobnost úspěchu. Jak vidíte, možností je spousta. Která bude vyhovovat vám, je otázkou. Na tu vám mohou pomoci odpovědět ve specializovaných prodejnách, kde veškerý zmiňovaný sortiment jednoduše nakoupíte.

KAM DÁL: Jak si zařídit byt za pár korun? Snadno, přitom může být moderní a útulný.

Klíčová slova: