V minulém díle "Jak si říct o vyšší plat" jsme probrali, jak se připravit ještě před schůzkou se šéfem nebo kdy a kde naplánovat místo setkání. Nyní se zaměříme na to, jak být správný diplomat, a jak vytěžit ze schůzky maximum i v případě, že dostanete zamítavou odpověď.
Bedlivě volte slova
Schůzka ohledně zvýšení platu je striktně diplomatická chvilka. Nemůžete na šéfa ihned zaútočit se slovy o tom, jak se cítíte podhodnocení a nedocenění. Namísto toho řekněte, že jste přemýšleli o svých pracovních úkolech a odpovědnostech a rádi byste znali možnosti, jakým způsobem by se to mohlo projevit na vašem platu. Tímto způsobem nenásilně otevřete diskuzi.
Zachovejte klid
S volbou vhodných slov souvisí i tón hlasu, jakým budete o plat žádat. Přílišná ofenziva nebo defenziva je špatnou volbou. Ne nadarmo se říká, že mnohdy není důležité, co říkáme, ale jakým způsobem. Tón vašeho hlasu prozradí, zda si skutečně stojíte za svým.
Naslouchejte odpovědi
Dodrželi jste veškerá doporučení, přesto jste se dočkali zamítavé odpovědi. Nic si z toho nedělejte a zachovejte chladnou hlavu i tentokrát. Využijte příležitost k tomu, abyste se zeptali, co můžete dělat lépe. Bude-li debata konstruktivní, v následujících týdnech a měsících se posnažíte, budete mít argument pro další podobnou debatu. Možná prohrajete jednu bitvu, ale vyhrajete válku.
Mějte písemný záznam
Ať už bude vaše cesta za zvýšením platu úspěšná či nikoliv, pohlídejte si, že ze schůzky existuje písemný záznam. Stačí, když si sesumírujete v emailu, na čem jste se šéfem dohodli. Budete mít tak po ruce např. podmínky, při jejichž dodržení by mělo dojít ke zvýšení platu. Při následující schůzce se podobný doklad bude nepochybně hodit.
Poděkujte
Ať už je odpověď kladná či nikoliv, vždy nadřízenému poděkujte za čas, který si na vás vyhradil. Poděkujte ihned po schůzce. Je vhodné připojit poděkování i do emailu, o kterém jsme psali výše.