Jak si říct o vyšší plat. 2. část

Ačkoliv šéfa svým požadavkem možná rozhodíte, sami zachovejte chladnou hlavu. Pamatujte, že i v případě negativní odpovědi, můžete schůzku nakonec využít ve svůj prospěch.
 

Zasloužíte si vyšší plat nebo povýšení. A stojí vám přitom v cestě pouze vlastní ostych, protože nevíte jak na to?

 

V minulém díle "Jak si říct o vyšší plat" jsme probrali, jak se připravit ještě před schůzkou se šéfem nebo kdy a kde naplánovat místo setkání. Nyní se zaměříme na to, jak být správný diplomat, a jak vytěžit ze schůzky maximum i v případě, že dostanete zamítavou odpověď.

 

Bedlivě volte slova

Schůzka ohledně zvýšení platu je striktně diplomatická chvilka. Nemůžete na šéfa ihned zaútočit se slovy o tom, jak se cítíte podhodnocení a nedocenění. Namísto toho řekněte, že jste přemýšleli o svých pracovních úkolech a odpovědnostech a rádi byste znali možnosti, jakým způsobem by se to mohlo projevit na vašem platu. Tímto způsobem nenásilně otevřete diskuzi. 

 

Zachovejte klid

S volbou vhodných slov souvisí i tón hlasu, jakým budete o plat žádat. Přílišná ofenziva nebo defenziva je špatnou volbou. Ne nadarmo se říká, že mnohdy není důležité, co říkáme, ale jakým způsobem. Tón vašeho hlasu prozradí, zda si skutečně stojíte za svým. 

 

Naslouchejte odpovědi

Dodrželi jste veškerá doporučení, přesto jste se dočkali zamítavé odpovědi. Nic si z toho nedělejte a zachovejte chladnou hlavu i tentokrát. Využijte příležitost k tomu, abyste se zeptali, co můžete dělat lépe. Bude-li debata konstruktivní, v následujících týdnech a měsících se posnažíte, budete mít argument pro další podobnou debatu. Možná prohrajete jednu bitvu, ale vyhrajete válku.

 

Mějte písemný záznam

Ať už bude vaše cesta za zvýšením platu úspěšná či nikoliv, pohlídejte si, že ze schůzky existuje písemný záznam. Stačí, když si sesumírujete v emailu, na čem jste se šéfem dohodli. Budete mít tak po ruce např. podmínky, při jejichž dodržení by mělo dojít ke zvýšení platu. Při následující schůzce se podobný doklad bude nepochybně hodit.

 

Poděkujte 

Ať už je odpověď kladná či nikoliv, vždy nadřízenému poděkujte za čas, který si na vás vyhradil. Poděkujte ihned po schůzce. Je vhodné připojit poděkování i do emailu, o kterém jsme psali výše. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru