Benjamin Roll z Milionu chvilek: Ignorace Andreje Babiše svědčí o jeho povaze a přístupu k občanům

"Druhá Letná" skončila úspěchem, ale co dál?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Spolek Milion chvilek pro demokracii se během pár měsíců stal nejvlivnější politickou silou v zemi. Přesto se v oficiální politický subjekt měnit nehodlá. Co tedy bude dál, kam se posune po druhé demonstraci na Letné, kde bylo přes čtvrt milionu lidí? A proč jim vlastně tolik vadí Andrej Babiš? Nejen o tom jsme si povídali s jednou z hlavních tváří spolku Benjaminem Rollem.

Od poslední demonstrace na Letné už sice uběhlo pár dní, přesto: splnila vaše očekávání?
Předčila! Nečekal jsem, že přijde tolik lidí. Navíc se vše vydařilo, časově jsme vyšli dobře, řečníci mluvili výborně a nenastaly žádné komplikace.

Pan premiér říkal, že nechápe, proč lidé demonstrují. Proč si myslíte, že tomu nerozumí?
Myslím, že to je jeho nerespektování veřejnosti a projev arogance vůči všem kritikům. Problémy spojené s Andrejem Babišem jsou vážné a jeho ignorace svědčí přesně o jeho povaze a přístupu k občanům a voličům. Nicméně, jestliže tomu opravdu nerozumí, tak se s ním rádi veřejně sejdeme a důvody mu vysvětlíme.

Předseda vlády od Milionu chvilek dostal ultimátum, opravdu věříte v sebereflexi Andreje Babiše?
Má smysl principiálně říci, co je špatně, a trvat na řešení. A když to vnímá i tak široká veřejnost, tak by měl Babiš adekvátně reagovat. Dříve už odcházeli politici kvůli mnohem menším podezřením a problémům, normální politická strana by už tlačila na jeho sesazení... To, že se Andrej Babiš mermomocí drží svého místa, zásadně poškozuje demokratickou kulturu v naší zemi. Sice už několikrát řekl, že neodstoupí. To však neznamená, že bychom měli vzdát hájení demokratických pravidel a principů.

Benjamin Roll
- studuje evangelickou teologii na ETF UK, kde působí i v akademickém senátu
- podílí se na organizaci akcí pro děti a mládež
- zajímá se o veřejné dění, politiku, historii atd.

Jak dlouho by se mělo v demonstracích pokračovat, pokud se v případě vyřčených požadavků nic nezmění a pan premiér je bude dále ignorovat?
Neměli bychom přestat, dokud bude trvat současný stav. Otázka je, jakou formou.  

Právě. Na Letné byli lidé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že současná vláda je špatná a že pan Babiš by měl buď odstoupit, nebo splnit požadavky Milionu chvilek. Ale co ti další, jak k nim dostat vaše myšlenky?
Přišlo téměř 300 000 lidí. Ti mají obrovský dosah. Mají známé, příbuzné, sousedy. Oni se dostanou tam, kam my ne. Jako klíčové vnímáme také akce v regionech.

Nebylo také namístě například objíždět Českou republiku, pořádat setkání s lidmi, besedy...?
Přesně a už se to děje. Naši místní organizátoři v menších obcích už různé besedy organizují. Občas zvou i nás z hlavního týmu. Přemýšlíme, jak s tím pracovat systematicky. Už teď se k našim akcím pravidelně připojují desítky až stovky obcí.

Pokud se dále nic nezmění, je stále vhodné se scházet, povídat a pak se zase rozejít domů s tím, že se zřejmě za pár měsíců potkáme znovu?
Nikdy jsme netvrdili, že by to u toho mělo zůstat. Naše hlavní zpráva je od počátku o tom, že jde o tu drobnou každodenní práci, o malé chvilky pro demokracii. Ne o velká shromáždění. Chceme aktivizovat občanskou společnost k aktivnímu zapojení se do péče o okolí, nebo třeba do politických stran. Prostě k dlouhodobé činnosti, na kterou jsme i my připaveni.

Spolek MIlion chvilek pro demokracii se chce dál soustředit na podporu a kultivaci demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice.

Milion chvilek pro demokracii je zjevně organizačně schopnou politickou silou. Stane se hnutím či stranou?
Nestane. Už jsme o tom mluvili mnohokrát. To není naše role. My chceme propojovat lidi různých politických názorů ke společnému zastávání se základních demokratických pravidel. 

Na sociálních sítích se jen den před akcí na Letné objevily fotky pana předsedy ODS Fialy s lídry Milionu chvilek. Byl to vhodný tah? Nemůže někdo tvrdit, že si spolek chodí takto pro "notičky"?
To ale přece není pravda. My jsme se sešli s lídry všech demokratických opozičních stran – nejen s panem Fialou a na té fotografii jsou všichni. To setkání mělo hluboký smysl. Řešení současné situace musí být nakonec politické, a my proto vyzýváme představitele demokratických opozičních stran, které jsou v poslanecké sněmovně k tomu, aby navázali na tu energii občanské společnosti, která se tu zvedá. Aby přišli s řešením toho, že hlasy voličů menších stran jsou znevýhodněny, a začali spolupracovat. Aby přišli se srozumitelnou vizí pro budoucnost a otevřeli se novým lidem. To jsme jim osobně řekli. Jestli to někdo interpretuje jako „chození pro notičky k ODS“, tak lže.