Ester Janečková z Pošty pro tebe: Osud plný tragédií a bolesti

Ester Janečková – usměvavá moderátorka pořadu Pošta pro tebe, herečka a bojovnice za lidská práva
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   osobnost

Při vyslovení jména Ester Janečkové se většině lidí vybaví známý pořad Pošta pro tebe, který moderuje. Zde ji známe jako empatického člověka, který rád pomáhá druhým. Jen málo lidí zná její životní příběh a jejích předků, kteří zahynuli při holokaustu. Jak uvidíme, také v současnosti se jim tragédie nevyhýbají. 

Slavná herečka a moderátorka se narodila do židovské rodiny 15. prosince 1975 v Praze. Již její narození provázely bizarní okolnosti. Jejími rodiči jsou Marie Rút Křížková a Ota Ornest. Její tatínek byl bratrem básníka Jiřího Ortena. Ten tragicky zahynul ve svých dvaadvaceti letech. Maminka Marie se zamilovala do jeho veršů a postupem času pojala náklonnost k jeho bratrovi, se kterým po čase počala malou Ester. Ornest byl však v té době již ženatý.

Narození Ester mělo však také symbolický význam. Jelikož byli oba bratři židé a Ornest zařídil manželce svého bratra potrat, chtěl svému zemřelému bratrovi potomka nahradit. Podle ustanovení ze Starého zákona: Bratr muže, jenž zemřel bezdětný, si má vzít ovdovělou švagrovou a mrtvému zplodit potomka. Takže novorozená Ester byla tak trochu i Ortenovo dítě...

Mladá Ester studovala nejdřív střední zdravotnickou školu, zde také odmaturovala. Poté pracovala asi půl roku jako au pair v Anglii. Byla přijata na DAMU, studium úspěšně dokončila titulem MgA. Během studia počala syna se svým budoucím manželem, lékařem Zdeňkem Janečkem.

Řada nešťastných příhod

Tragický osud stíhá rodinu odpradávna. Například jeden z jejích předků, Ignác Rosenzweig, byl zastřelen na Štědrý den roku 1906, a to z pomsty. Ve 2 hodiny ráno zaklepali na jeho okno, poté co otevřel, zasáhla jej rána z kulovnice. Vrahem byl syn hajného, chtěl pomstít své rodiče, kteří dříve seděli ve vězení za krádež u Rosenzweigů.

Nejhorší kapitoly dějin měly však teprve přijít. V roce 1939 vzniká protektorát a židům nastávají těžké časy. Ota Ornest emigroval do Londýna, čímž si zachránil život. V táboře však skončila jeho maminka Berta a bratr Zdeněk. Další bratr Jiří (Orten) byl sražen sanitkou. Stalo se tak v den jeho 22. narozenin a svůj smutný konec předpověděl svou poslední básní, kterou napsal v předvečer osudové nehody:

Ať mi hoře nerozhlodá
to, co jsem chtěl zašíti
lety dvaadvacíti.

V koncentračních táborech zahynuly desítky jejich příbuzných. Další těžká kapitola nastala za dob komunismu, kdy byla celá rodina pronásledována StB. Jednak proto, že byli židé, ale také proto, že nebyli nikterak nakloněni rudé totalitě. Ota Ornest podepsal Chartu 77 a nesl za to následky. Estébáci jejich rodinu sledovali na každém kroku. Dokonce i na pohřbu byli sledováni muži v dlouhých pláštích.

Moderátorka a bojovnice za lidskost

Je známo, že zkušenosti i bolesti našich předků se vepisují do naší DNA. Možná právě proto má Ester velkou schopnost empatie, jak můžeme vidět v pořadu Pošta pro tebe. Je také dlouholetou členkou divadelního souboru Miriam. Rány osudu nešetřily ani současnou rodinu Ester. Její synovec Filip spáchal ve 14 letech sebevraždu kvůli  homosexuální orientaci. V dopise na rozloučenou vyjádřil touhu, aby se všemi lidmi zacházelo stejně, velmi jej bolela diskriminace a nerovnost. Ester se rozhodla, že bude plnit sen svého synovce a bojuje za práva LGBT+, například jako patronka projektu S barvou ven.

Zdroje: wikipedie.cz, zob.cz, ceskatelevize.cz

KAM DÁL: Davidova hvězda jako symbol nacistického útlaku. Museli ji nosit všichni starší šesti let.