Helena Růžičková od šesti let kouřila. Legenda českého filmu trpěla podvýživou a měla velké tajemství

Vrcholem jejího divadelního umění byla role hejtmanky v Gogolově Revizorovi
 

Osobnost, herecká legenda i skvělá ženská, se kterou se člověk nikdy nenudil. Tak mnozí charakterizují Helenu Růžičkovou, která vynikala nejen svým naturelem, ale i fyzickými rozměry. Byla to žena s velkým srdcem, v němž bylo místo pro všechny, ale i žena přímočará a mnohdy pekelně tvrdohlavá, která si zkrátka musela prosadit to své. 13. června by oslavila 85. narozeniny.

Jedna z českých hereckých legend se narodila 13. června 1936 v Praze pod dívčím jménem Málková. „Pocházela z opravdu netradiční rodiny. Tatínek byl voják, legionář, a s Heleninou maminkou, úřednicí Dragicou, se seznámil na území tehdejší Jugoslávie, v Sarajevu. Byla Srbka, proto po ní měla Helena v sobě tu bodrost jižních národů. A milovala slunce, i v zimě se chodila opalovat na zahradu, pokud svítilo,“ sdělila kamarádka Heleny a autorka prakticky všech jejích životopisných knih Marie Formáčková.

Trpěla hned po narození

Ačkoliv se to možná zdá někomu velmi málo pravděpodobné, je tomu skutečně tak. Helena se narodila velmi pohublá, ba dokonce podvyživená. Trpěla prý poruchou přijímání potravy, takže i když ji maminka kojila, tak Helena Růžičková nemohla vůbec přibrat. Naopak hubla a hubla, dokonce to chvíli vypadalo, že ani nepřežije. Naštěstí se pak podařilo jednomu lékaři tento problém zvládnout.

Helena a cigareta. To byla již od dětství nerozlučná dvojka. Říká se, že když její rodiče v  šesti nebo sedmi letech zjistili, že kouří, tak jí řekli, že nechtějí, aby dělala něco za jejich zády. Tak dostala cigarety s tím, že když bude mít chuť, tak si zakouří. „Hlavně, aby nic nedělala tajně, za jejich zádama,“ dodává Formáčková. Od té doby tedy Helena kouřila…

Helena Růžičková se věnovala i estrádním vystoupením jako Duo Kix (s Jiřím Růžičkou ml.), zejména v dobách, kdy nesměla hrát ani na divadle, ve filmu nebo v televizi.

Kamarádka Bohdalová svatbu nestihla

Soukromý život Heleny Růžičkové byl spjat především s jejím manželem Jiřím. S tím se seznámila při studiu na zubní laborantku. Na DAMU se totiž ani na druhý pokus nedostala. S Jiřím Růžičkou se vzali po nepříliš dlouhé známosti 23. července 1955.

„Jeden obřad měli na radnici a druhý v metodistické modlitebně. Za svědka jí měla jít Jiřina Bohdalová, ale nestihla to, protože hrála,“ vzpomíná Formáčková. „V civilním obřadu proto šel Heleně za svědka Jiřinin tehdejší manžel inženýr Staš. Jiřina stihla až církevní sňatek,“ dodává.

Z osvětlovačky herečkou

Na prkna znamenajíci svět se ale Helena přeci jen dostala. V Mladé Boleslavi a poté v Příbrami působil v divadle její manžel Jiří a Helena mu chtěla zůstat nablízku a do těchto měst odcestovala s ním. Záhy se objevila v divadle práce osvětlovačky, kterou následně přijala. I z této pozice ale herectví zkrátka cítila. Coby osvětlovačka všem kolem sebe radila, až se na vysněné pódium opravdu dostala také ona sama.

Heleně Růžičkové dal příležitost například režisér Jan Kačer v Gogolově Revizorovi, kde hrála hejtmanku po boku Pavla Landovského. Na tomto představení Činoherního klubu z konce šedesátých let, jehož záznam se dochoval, se projevilo herecké mistrovství Růžičkové, celého souboru pražského divadla a skvělá režie Jana Kačera. Helena Růžičková měla dar humoru, ale v Revizorovi ukázala, že zvládne nejnáročnější role s obdivuhodnou suverenitou a výrazovou plností. Soubor se s Revizorem dostal i do Londýna. 

Trilogie Homolkovi nebo Troškovo Slunce, seno

Helena Růžičková se zaskvěla i v desítkách filmů. Ve filmech z šedesátých let si ji můžeme pamatovat například v Dámě na kolejích nebo z trilogie Ecce homo Homolka, kde si střihla roli legendární Heduš. V sedmdesátých letech se pak zaskvěla například v Dívce na koštěti nebo ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Nezapomenutelná byla Helena Růžičková rovněž v další trilogii Slunce, seno. Tam pod vedením režiséra Zdeňka Trošky excelovala v roli Škopkové

Helena Růžičková odešla z tohoto světa ve věku 67 let 4. ledna 2004 v plzeňské fakultní nemocnici, kde podlehla rakovině. Její popel byl rozptýlen na pražských Olšanských hřbitovech. 

Další zdroje: ČSFD, FDB, Česká televize

KAM DÁL: Riziko mozkové mrtvice je možné včas rozpoznat. Kardioložka radí, jak se může chránit každý z nás.