Jeden z nejbohatších mužů planety terčem konspirací. Bill Gates a koronavirus jako největší mýtus současnosti

Bill Gates je terčem několika covidových konspiračních teorií. Víte proč?
 

Lidé milují představu, že svět řídí jen několik vyvolených v pozadí, kde se tahá za nitky, a politici jsou jenom jejich loutky. Pandemie koronaviru v tomto ohledu není výjimkou. K oblíbenému čertu na zdi v podobě miliardáře George Sorose se totiž během pandemie přidal další boháč, a to skoro ten úplně největší. Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Co doopravdy dělá a čím naopak svět zlepšuje?

Jistota informací je v současném světě internetové komunikace extrémně nepřehledná. Záměrné dezinformace a konspirační teorie této platformě nahrávají jako nic v historii sdělovacích prostředků. Média jsou sice stále vlivným partnerem konkrétních tlaků moci, ale sociální sítě a podivné webové stránky přinášejí něco navíc. 

Přispět svou úvahou může každý a lidé jsou v tomto ohledu až moc důvěřivým čtenářem. Není se tak čemu divit, že právě postava Billa Gatese se v současnosti na internetových diskuzích probírá jako viník číslo jedna v rámci pandemie koronaviru. Co k tomu lidi vede? 

Elektronická vakcína

„Je to špatná kombinace pandemie, sociálních médií a lidí, kteří za vším hledají velmi jednoduchá vysvětlení,“ odrážel Bill Gates teorie, které se snaží hodit vinu na jeho bedra. Ty jsou vskutku k neuvěření. Smutným faktem ovšem zůstává, že těch, kteří těmto teoriím věří, není zanedbatelné množství. 

Bill Gates totiž dle internetových spekulantů a konspirátorů stojí za vznikem koronaviru. Důvod je prostý. Vložil obrovské množství peněz na vývoj vakcíny, ta ovšem podle amerického serveru Ladbible není ledajaká. Člověk s ní bude mít v těle dokonce elektronické zařízení. Sám Gates však opravdu věnoval 5,6 miliard korun na pomoc v boji s koronavirem. 

Vzhledem k tomu, že jako druhý nejbohatší člověk patří k vlivným a široké veřejnosti známým obličejům, je také velmi vděčným terčem spekulací. Spojovat peníze darované na vývoj vakcíny s tím, že záměrně rozdmýchal pandemii koronaviru, je velmi odvážné tvrzení. Navíc když k tomu připojíme sci-fi představy o elektronickém zařízení v tekuté podobě. 

Bill Gates a jeho Matrix nepatřičně kontrastuje s jinou jeho činností, která má charitativní charakter. Jak naopak Bill Gates pomáhá světu, aby byl lepším místem? 

Nadace Billa a Melindy Gatesových

Zakladatel počítačového kolosu Microsoft v současnosti disponuje majetkem okolo 115 miliard dolarů. Sám už se v rámci své firmy usadil do pozadí a spíše se věnuje filantropii. Společně s dalším miliardářem Warrenem Buffetem založil nadaci The Giving Pledge, která motivuje a přemlouvá jiné boháče, aby velkou měrou přispívali svými prostředky na pomoc potřebným. 

Navíc jeho soukromá nadace, kterou vede společně s manželkou Melindou, je jednou z vůbec největších svého druhu na světě. Rozděluje univerzitní stipendia pro zástupce menšin, vynakládají velké prostředky pro prevenci před nemocí AIDS. Do hloubky se také Bill Gates zabývá jak investicemi, tak vynálezy, jak zlepšit hygienické podmínky v oblastech třetího světa, kde je stále zcela normální nedostatek jídla, člověka ohrožují nemoci, které jsou v našem světě zcela zanedbatelné.

Rozvíjí tak síť kanalizací a dostupnost vody v suchých oblastech Afriky, kde lidé zažívají humanitární katastrofy. Kromě finanční podpory v boji proti koronaviru už léta pomáhá nadace řešit dětskou obrnu, spalničky, černý kašel a žlutou zimnici. 

Kvůli své aktivitě ve filantropii dokonce opustil představenstvo firem Microsoft a Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Opomenout nelze ani jeho snahu v boji za lepší klimatické podmínky. Miliardy dolarů, které Gates ze své kapsy už po 20 let přináší světu, jsou v kontextu s negativními teoriemi o jeho činnosti nespravedlivě přehlíženy. 

Nutno dodat, že Gates se nachází opravdu v nejvyšších patrech společnosti. Je zástupcem elity a jeho majetek je pro mnoho lidí na planetě zcela nedosažitelný. Podobná charitativní aktivita by měla být v tomto kontextu samozřejmostí. Zároveň nechť si každý najde čas, aby zbořil poněkud zvrácený obrázek o “ďábelském” plánu miliardáře, který si chce lidstvo zotročit pomocí elektronické vakcíny. Bill Gates jistě není svatý, ale vinit jednoho z největších filantropů 20. a 21. století z podobně přehnaných zločinů spíše vypovídá o kulturnosti a naivitě současné společnosti, které zásadně chybí kritické myšlení. 

Zdroj: forbes.cz, Česká televize, Český rozhlas

KAM DÁL: Kolaborant v uniformě RAF. Český agent gestapa se za zradu dostal k bohatství