Od smrti krále hororů Alfreda Hitchcocka uplynulo 40 let: Nikdy nezískal Oscara, přesto jeho filmy děsí dodnes

Alfred Hitchcock je považován za krále hororů.
Foto: commons.wikimedia.org
Zobrazit fotogalerii (3)
Alfred Hitchcock je považován za krále hororů.

Alfred Hitchcock zemřel přesně před 40 lety 29. dubna 1980. Budoucí geniální filmový režisér a producent začínal kreslením titulků k němým filmům. Mezi jeho nejlegendárnější snímky vůbec patří Psycho nebo Ptáci. I přesto, že byl považován za krále hororů a významného umělce, nikdy nedostal Oscara za nejlepší režii. 

reklama

Alfred Hitchcock se narodil 13. srpna 1899 v londýnském Leytonstone a měl další dva sourozence. Už v jeho mládí se začaly rodit napády pro budoucí velkolepé filmy. Jako malý a neposedný kluk byl časo trestán svojí matkou, která ho nutila stát hodiny v nohách její postele. To ho v pozdější době inspirovalo pro stvoření postavy Normana Batese ve filmu Psycho. Úplně jedoduché to v mládí budoucí režísér a producent neměl. V pouhých patnácti letech mu zemřel otec. Po dokončení základní školy vystudoval Alfred školu strojírenství a navigace. Posléze se několik let živil jako bankovní úředník, ale cítil, že ho to táhne jinam. Postupem času si začal přivydělávat jako kreslíř karikatur, a tím se také dostal k filmu. 

První film a hrůza z autorit 

Již ve svých šestadvaceti letech dostal Alfred Hitchcock šanci režírovat svůj první film Zahrada rozkoše, který se nesetkal s dobrými recenzemi, a kariéra Hitschocka byla ohrožena. O rok později předvedl snímkem Příšerný host, co v něm skutečně je. Film sklidil obrovský úspěch a je považován za první skutečně „Hitchcockovské“ dílo. Krátký příběh, záběry plné napětí, očekávání a děs. To bylo jeho velkým úspěchem. Zároveň neměl rád dlouhé scény vyplňované dialogy.

Alfred Hitchcock se netajil tím, že celý život trpěl nevyslovitelnou hrůzou z jakékoli úřední autority a zároveň k ní měl respekt. To pramenilo hlavně z jeho dětství a trestů, které dostával od svého otce. Běžně musel chodit na jednu z místních policejních stanic, kde ho důstojníci na příkaz otce zavírali za trest na pár minut do cel. 

V roce 1926 se oženil se svou asistentkou režie Almou Reville a v roce 1928 se jim narodila dcera Patricia. Alma byla jeho nejbližší člověk, spolupracovník a sama napsala pro svého muže řadu scénářů. V roce 1939 se manželé přestěhovali do Hollywoodu, kde Alfred Hitchcock začal natáčet se skutečnými hvězdami. 

V jeho filmech účinkovali Cary Grant, Ingrid Bergman, James Stewart nebo Grace Kelly a za svoji kariéru natočil zhruba 60 filmů. Skutečný životní úspěch se dostavil v 60. letech, kdy natočil filmy Psycho a Ptáci. Alfred Hitchcock byl pětkrát v nominaci na Oscara za nejlepší režii, nikdy však cenu nezískal. Přesto za svůj život získal řadu ocenění, jako dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a také dostal pět ocenění za celoživotní dílo. V roce 1980 v rámci udělování novoročních vyznamenání, obdržel od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria.

KAM DÁL: Nesmrtelní diktátoři. Když jsou vůdci pohřbeni předčasně nebo naopak příliš pozdě.

reklama
#výročí #smrt #horor #Alfred Hitchcock

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.