Osudový muž Hany Maciuchové: Jiří Adamíra ji miloval až do smrti přesto, že se za něj nechtěla provdat

Jiří Adamíra ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Pouhých sedmašedesát let života dopřál osud jednomu z nejcharizmatičtějších českých herců Jiřímu Adamírovi. Jeho hluboký podmanivý hlas zní v uších již jen při vzpomínce na některou z jeho mnoha filmových a divadelních rolí. Jaký byl ale osobní život této herecké legendy, muže, který miloval ženy, ale jeho osudová láska Hana Maciuchová odmítla jeho žádost o ruku?  

Z filmového plátna i televizních obrazovek známe Jiřího Adamíru především jako jedinečnou postavu aristokrata, šéfa nebo elegantního a charizmatického policejního radu Korejse z nezapomenutelného seriálu Panoptikum města pražského.

Stejně jako mělo osazenstvo seriálové "čtyřky" v úctě svého pana radu, vzpomínají s láskou na Jiřího Adamíru také herci, kteří měli možnost se s ním osobně setkat, ale i mnozí další. Ačkoliv jeho životní osudy nebyly vždy tak jednoznačné.

Ženy miloval, i když byl v mládí nesmělý

Osudovými se tomuto herci, oplývajícímu zvláštní schopností uhranout společnost svojí inteligencí, nadhledem i šarmem a přirozeně noblesním chováním, staly ženy a jeho vztah k nim. Pamětníci hovoří o stovkách žen, ale i kdyby to nebyla tak docela pravda, není tajemstvím, že Jiří Adamíra měl ženy rád a s neobyčejnou urputností je také dobýval, ačkoliv - jak sám přiznával - byl v mládí ohledně vztahů velmi nesmělý. Nutno podotknout, že později měl ty nejlepší předpoklady k úspěchu. Kromě krátkodobých vztahů ale prošel i třemi delšími partnerstvími.

O Ljubu Benešovou se popral

Po prvním nevydařeném manželství jej okouzlila Ljuba Benešová, tehdejší manželka jeho hereckého kolegy Josefa Langmilera, s nímž o ni svedl vítězný boj, manželství se rozpadlo a Jiří Adamíra vstoupil do svého druhého manželství. Zanechal přitom za sebou svého soka, s nímž se o paní Ljubu podle svědků dokonce několikrát skutečně poprali.   

Jiří Adamíra se narodil 2. 4. 1926 a zemřel ve věku 67 let 14. 8. 1993.

Hana Maciuchová se narodila 29. listopadu 1945 a zemřela 26. ledna v Olomouci

Je známá ze svých rolí v televizních seriálech  seriálech Krkonošské pohádky, Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Dynastie Nováků a Ulice. Hrála i ve filmech Samotáři, Lucie, postrach ulice, Člověk proti zkáze a Únos domů atd.

Osudová Hana Maciuchová

Většina z nás má ale v paměti dlouholetý a spokojený vztah s další vynikající herečkou Hanou Maciuchovou, který vydržel na herecký pár téměř neuvěřitelných dvacet let, až do smrti Jiřího Adamíry.

Hana Maciuchová byla přitom již třetí hercova partnerka - svoji budoucí lásku osobně poznala v době, kdy byl její tehdejší idol stále ještě ženatý právě s Ljubou Benešovou, jejichž vztah už delší dobu směřoval ke konci. Měli spolu ale tehdy jedenáctiletého syna.

Lásce se nedalo zabránit

Jak vyprávěla sama Hana Maciuchová, neuměla si nikdy představit, že by si začala vztah se ženatým mužem nebo že by se dokonce kvůli tomu mělo rozpadnout jakékoliv manželství.

Cit, který se mezi paní Hanou a Jiřím Adamírou rozvinul díky prvnímu setkání při natáčení inscenace První radosti, ale neměl konkurenci.

I přes všechnu oboustrannou vůli zachovat se "správně", vztah se ženatým mužem ukončit, respektovat rodinu, přes několik rozchodů a návratů bylo záhy jasné, že láska zkrátka zvítězila a Jiří Adamíra s o téměř dvacet let mladší Hanou Maciuchovou prožil dvacet krásných i těžkých roků bok po boku. A to i přesto, že se za neodolatelného herce odmítla provdat. Bála se, aby se i jeho třetí manželství nerozpadlo v duchu rčení "do třetice všeho zlého".

Láska až do smrti
Skutečnost, že se nestali manželským párem, ale nezabránila tomu, aby spolu prožili plných dvacet let života. Jejich soužití by bylo jistě ještě mnohem delší, kdyby nezasáhl osud. Jiří Adamíra opustil svět ve věku pouhých 67 let, kdy prohrál marný boj s rakovinou kostí. Paní Maciuchová svou lásku následovala do hereckého nebe 26. ledna 2021 po dlouhém boji se zákeřnou nemocí.

KAM DÁL: Rakušan: Ministr Blatný si cenu testů buď špatně spočítal, nebo nám tu mizí miliardy.