Pro krále komiků vařil král kuchařů v neuvěřitelných podmínkách. K obědu mívali Burianovi i sedm chodů

Krák komiků se nemusel nijak omezovat. Pro sebe a své hosty chtěl jen to nejlepší
 

Jak žil největší komik předválečného Československa? Vlasta Burian sklízel obrovské úspěchy u diváků a také pro ostatní herce nepředstavitelné zisky. A podle toho také vypadal jeho život. Mohl si dovolit doslova, cokoliv chtěl. Tak třeba jen v jeho kuchyni doslova vládl kuchař se zkušenostmi ze skutečné královské kuchyně. K dispozici měl na tu dobu neuvěřitelné podmínky… 

Herec, který ve své době platil za toho nejlepšího z nejlepších (a dodnes patří ke špičce naší divadelní a filmové historie), si podle toho alespoň v předválečné republice také žil. Jeho příjmy byly pro ostatní jen nedosažitelným snem a Vlasta Burian je uměl nejen vydělat, ale také investovat do dobrého života. Navíc osud do jeho manželství bohužel nepřinesl žádné děti, proto si peníze užívali s manželkou sami - a s přáteli, kteří se scházeli v jejich dejvické vile. 

Jen to nejlepší...

Na večírky a oslavy museli mít Vlasta Burian a jeho žena Nina pro své hosty připraveno to nejlepší pohoštění. Navíc i sám mistr miloval opravdu dobré jídlo, a protože si to zkrátka mohl dovolit, rozhodl se zaměstnat toho nejlepšího kuchaře. Byl jím Jaromír Trejbal, muž, který v minulosti připravoval jídlo třeba i na dvoře švédského krále nebo v nejvyhlášenějším lahůdkářství u Lipperta. 

Taková "obyčejná" kuchyně

Stejně jako král komiků vyžadoval jen to nejlepší, vynikající podmínky pro práci nabídl i králi kuchařů. Jak vypadala taková "obyčejná" kuchyně u Burianů? Jako v nejlepším hotelu. Jaromír Trejbal měl ve svém zázemí k dispozici hned čtyři lednice, každou na jiné suroviny.

V jedné si tak hověly například jen ryby, které Vlasta Burian miloval. Stejně jako pro přípravu jídla poskytovala Burianova vila až neskutečné podmínky pro nápoje. V jednom ze sklípků byly ty nejlepší podmínky pro víno, ve druhém se pak zabydlelo pivo. Není divu, že se tady líbilo i královskému kuchaři - navíc když jeho měsíční plat dosahoval částek, které by jiní těžko vydělali za celý rok. 

Oslava střídala oslavu, hosté si podávali kliku

Kuchař krále komiků ale přesto neměl tak jednoduchou službu, jak by se mohlo zdát. Doslova královské podmínky musel proměnit v dokonalé jídlo - proto jej také Vlasta Burian zaměstnával - nejen pro manželský pár, ale i pro časté návštěvy a pro hostiny, které jeho zaměstnavatelé pořádali. Vše zvládal na jedničku, jak vyprávěli i sami hosté. Navíc měl za úkol udržovat štíhlou linii herce, který si nemohl dovolit přibrat. 

Krutá změna po válce

Královské časy ale netrvaly věčně. Po druhé světové válce byl Vlasta Burian obviněn z kolaborace a jeho hvězdná dráha měla skončit. Po pět let nesměl na jeviště a samozřejmě ani před kameru. Až v roce 1950 rozhodly patřičné orgány (a na ukázkovém vystoupení, které musel Burian odehrát také dělnický lid), že se může vrátit před diváky.

Jeho kariéra se už ale nikdy nevrátila do výšin, ze kterých spadla. Navíc mu byl zabaven majetek, a tak hrdina předválečného divadla dožíval v poměrně chudých podmínkách. Na svoje bývalé bohatství mohl jen smutně vzpomínat. 

Zdroj: wikipedie, ČSFD, Český rozhlas

KAM DÁL: Česká pomsta vůči Němcům. Brněnský pochod smrti je ostudnou událostí našich dějin.